2019 Nobel ödülleri sahiplerini buldu: Handke'ye ödül verilmesi protesto edildi

Nobel ödülleri İsveç'te düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Srebrenitsa Soykırımı'nı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke'nin ödüle layık görülmesi tören öncesinde bir grup tarafından protesto edildi. 
Bosna'daki soykırımı inkar etmesi nedeniyle tepki çeken yazar Peter Handke (solda) Nobel Edebiyat Ödülü'nü İsveç Kralı 16'ncı Carl Gustav'dan (sağda) aldı.

DUVAR – Bosna’daki Srebrenitsa Soykırımı’nı inkar etmesi nedeniyle tepki çeken Avusturyalı yazar Peter Handke’nin de aralarında bulunduğu 2019 yılının Nobel sahipleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törende ödüllerini aldı.

Stockholm Konser Evi’nde düzenlenen ve İsveç kraliyet ailesi üyeleri ile çok sayıda davetlinin katıldığı törende fizik, tıp, kimya, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri sahiplerine verildi. Eylül ayında açıklanan ödüller, İsveç Kralı 16’ncı Carl Gustav tarafından sahiplerine takdim edildi.

Fizik ödülünü James Peebles, Michel Mayor ve Didieer Queloz, kimya ödülünü John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoşino, fizyoloji/tıp ödülünü William G. Kaelin Jr, Gregg L. Semenza ve Peter J. Ratcliffe, ekonomi ödülünü Abhijit Banerjee, Esther Duflo ve Michael Kremer aldı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyelerinden birinin eşiyle ilgili cinsel taciz suçlamasının ardından duyurusu ertelenen 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Polonyalı yazar Olga Tokarczuk alırken, 2019 ödülü ise Peter Handke’ye takdim edildi.

Nobel ödülünü kazananlara birer diploma, Nobel madalyası ve 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 900 bin Euro) para ödülü de verildi.

2019 Nobel Barış Ödülü sahibi Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali ise bugün Norveç’te düzenlenen törende ödülünü aldı.

Bu arada, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeler bu yılki edebiyat ödülünün Handke’ye verilmesini protesto ederek törene temsilci göndermedi.

TÖREN ÖNCESİNDE PROTESTO

Stockholm’deki ödül töreni öncesinde dışarıda toplanan bir grup, Bosna Hersek’te işlenen soykırımı inkar eden ve eski Sırp lider Slobodan Milosevic’e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke’ye ödül verilmesini protesto etti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin kararını gözden geçirmesi talep edildi.

Grup daha sonra, Bosna Hersekli çok sayıda kurban yakının da katılacağı Norrmalmstorg Meydanı’ndaki gösteri alanına gitti. (STOCKHOLM/AA)

Savaş suçlusu olarak yargılanan eski Sırp lider Slobodan Milosevic’e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke, Nobel ödül töreni öncesi protesto edildi. (Fotoğraf: Atila Altuntaş/Anadolu Ajansı)