Hollanda'da Türkiye gündemi: 'IŞİD Afrin'de' iddiası meclise taşındı

Hollanda'da faşist ve İslam karşıtı tavrı ile bilinen Özgürlük Partisi, 'IŞİD militanlarının Afrin'de Türkiye adına savaştığı' iddiasını meclis gündemine taşıdı. Dışişleri Bakanı Stef Blok, yazılı soru önergesine yanıtında "Suriye'deki savaş dinamiğine baktığımızda, savaşçıların pragmatik ya da maddi nedenlerle daha önce karşı oldukları gruplara katılıp, savaşmaları olası" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hollanda'da muhalefette bulunan faşist Özgürlük Partisi (PVV), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kontrolündeki 40 eski IŞİD militanının, 'Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'de Türkiye adına savaştığını' öne sürdü. Geert Wilders liderliğindeki parti, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'un yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesi ile bu iddiaları meclis gündemine taşıdı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, PVV Milletvekili ve dış politika sözcüsü Raymond de Roon tarafından verilen önergede 'Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'de onlarca IŞİD militanının, Türkiye adına savaştığının doğru olup olmadığı' soruldu. Dışişleri Bakanı Stef Blok bu soruya, "Suriye'deki savaş dinamiğine baktığımızda, savaşçıların pragmatik ya da maddi nedenlerle daha önce karşı oldukları gruplara katılıp, savaşmaları olası" yanıtını verdi. Blok, IŞİD militanlarının, MİT ile iş birliği içinde olduğuna dair Hollanda hükümetinin bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Dışişleri Bakanı, "40 kişilik IŞİD'li listesinde Hollanda vatandaşlarının bulunup bulunmadığı sorusunu da, "Bildiğim kadarıyla listede Hollanda vatandaşı olan hiç kimse yok" diye yanıtladı.

'TAMPON BÖLGEDE IŞİD' İDDİASI

Önergede Türkiye'nin, 'Suriye'nin kuzeyinde oluşturacağı yeni tampon bölgede yeniden IŞİD militanlarını kullanmasının riskli olup olmadığı' soruldu. Hollandalı bakan, Türkiye'nin güvenli bölge oluşturmak için ABD ile birlikte çalıştığını belirterek, bu bölgede sadece bu iki ülke askerlerinin konuşlandırılacağını vurguladı.

NATO SORUŞTURMASI TALEBİNE 'HAYIR' YANITI

Faşist partinin önergesinde Hollanda hükümetinin "Türkiye - IŞİD işbirliği konusunda NATO bünyesinde bir soruşturma talep etmesi ve bu ilişkinin kanıtlanması halinde, Türkiye'nin NATO üyeliğinin yeniden gözden geçirmesi" istendi. Hollanda Dışişleri Bakanı, bu isteğe, "Hayır" karşılığını vererek, şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye, IŞİD karşıtı koalisyonun önemli bir üyesi ve bu örgütle mücadele önemli bir ortaktır. Türkiye IŞİD teröründen ciddi biçimde etkilendi ve buna karşı harekete geçti. Türkiye, zor ve huzursuz bir bölgede önemli bir NATO ortağıdır ve olmaya devam edecektir. Türkiye'nin NATO üyeliği, güvenlik açısından Hollanda ve Avrupa'nın yararınadır." (BBC Türkçe)

Etiketler IŞİD Hollanda Afrin