Mısır'dan Erdoğan'a Mursi tepkisi: Sorumsuz

Mısır yönetimi, eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin öldürüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Açıklamada, bu sözler 'sorumsuz' diye nitelendi.

DUVAR – Mısır, eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda ölmesi hakkında “Eceliyle ölmemiştir, öldürülmüştür” açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘Erdoğan’ın Mursi hakkındaki açıklamasının güçlü biçimde kınandığı’ belirtildi. Bu açıklamanın, ‘Türkiye cumhurbaşkanının Mısır’la ilgili tekrarlayıp durduğu sorumsuz suçlamalardan biri’ olarak görüldüğü ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan dün Sancaktepe’deki konuşmasında “Muhammed Mursi mahkeme salonunda 20 dakika yerde malesef çırpındı. Yetkililer Mürsi’ye müdahale etmiyordu. Ben de diyorum ki Mursi eceliyle değil, öldürülmüştür” ifadelerini kullanmıştı.

Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan ancak tüm yetkileri elinde toplayan bir kararname çıkarınca kitlesel protestolarla karşılaşan, geri adım atmayınca da kanlı bir darbe ile görevden alınan Müslüman Kardeşler hareketi mensubu Muhammed Mursi, pazartesi günü mahkeme salonunda hayatını kaybetmişti.

Erdoğan ise dün Sancaktepe Toplu Açılış Töreni’nde, “Mursi eceliyle ölmemiştir, öldürülmüştür” dedi. Erdoğan, “Muhammed Mursi mahkeme salonunda 20 dakika yerde malesef çırpındı. Yetkililer Mürsi’ye müdahale etmiyordu. Ben de diyorum ki Mursi eceliyle değil; öldürülmüştür” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)