Afrika ilaçlara 30 kat fazla para ödüyor

Afrika'da ekonomisi zayıf ülkeler diğer ülkelere göre daha pahalı ilaç satın alıyor. Zambiya ve Senegal gibi ülkeler İngiltere ve ABD'ye kıyasla ilaçları 30 kat daha fazla fiyatlara almak zorunda kalabiliyor.

DUVAR- Afrika’da küçük ve orta seviyeli ekonomilere sahip ülkeler bazı ilaçlar için diğer ülkelerden çok daha fazla para ödüyor. Zambiya, Senegal ve Tunus gibi ülkelerde diğer ilaçlara göre daha az etkili olan ilaçlar ABD ve İngiltere’deki ilaç pazarından 30 kat daha fazla fiyatlara satılıyor.

Afrika’da fakir ülkelerde ilaç pazarının iyi işlemediğini söyleyen Küresel Kalkınma Merkezi’nden Kalipso Chalkidou, tedarik zincirindeki yoğunlaşma nedeniyle rekabetin bozulduğunu söyledi. Örgütün sağlık politikasının yöneticisi olan Chalkidou, ilaç alımına ilişkin hazırladığı raporda küçük ekonomilere sahip ülkelerin daha küçük ilaç yelpazesini satın alarak rekabeti, düzenlemeyi ve niteliği zayıflattığını belirtti.

BBC’ye konuşan sağlık uzmanının aktardığı göre zengin ülkeler kamusal paranın varlığı sebebiyle ilaç satın almada daha güçlü bir konumda oluyor ve daha ucuz ilaçlar temin edebiliyor.

Fakir ülkeler ise, ABD ve İngiltere pazarında yüzde 85’ini oluşturan ucuz ilaçlar yerine pahalı olanları almak zorunda kalıyorlar. (DIŞ HABERLER)