İddia: Çipras Kıbrıs karşılığında doğalgaz önerecek

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, Kıbrıs'tan asker çekmesi karşılığında Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki doğalgazdan pay önereceği öne sürüldü. İddia, Yunanistan'ın en eski muhafazakâr gazetelerinden Estia tarafından ortaya atıldı.

Nikolaos Stelya  nstelya@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Türkiye ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de yaşadığı doğalgaz krizi ve Kıbrıs sorunu hakkında dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs adasından asker çekmesi karşılığında Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki enerji denklemine dahil etmeyi önerecek. Yunanistan’ın en eski muhafazakâr gazetelerinden Estia’nın haberine göre, Çipras’ın hazırladığı yeni plan yakın zamanda Ankara’nın dikkatine sunulacak.

Gazetedeki haberde, Çipras’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Kıbrıs özelinde bir değiş-tokuş önereceği öne sürülüyor. Buna göre, Türkiye’nin ‘Kıbrıs’ta federal çözümün önünü açmak için üstüne düşen vazifeleri yerine getirerek’, adadan asker çekmesi ve gelecekte Kıbrıs’a NATO askerlerinin konuşlanmasını kabul etmesi karşılığında, Ankara’yı Doğu Akdeniz’deki enerji denklemine dahil edilecek. Gazete, Yunanistan’ın bu hedefin hayata geçirilmesi için elinden gelen her türlü çabayı göstermeye hazır olacağını da öne sürüyor. Haberde, Çipras’ın plan ile ilgili kritik kararları eylül ayında almasının beklendiği de belirtiliyor.

Yunanistan hükümetinin, Estia’da bugün yayımlanan haberi henüz yalanlamaması da dikkat çekti.