Sınır Tanımayan Gazeteciler: Türkiye'de basın özgürlüğü sağlansın

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Türkiye'de ifade ve düşünce özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması için Avrupa Birliği'ni gerekli tepkiyi vermeye çağırdı. Örgüt, Türkiye’de tutuklu gazeteci, siyasetçi ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin durumlarını endişeyle izlediklerini belirtti.

DUVAR – Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Avrupa Birliği’ni, göçmen sorunu yüzünden Türkiye’deki ifade ve düşünce özgürlüğü ihlallerine gerekli tepkiyi vermediği gerekçesiyle eleştirdi. Brüksel’e “Türkiye’nin göçmenlerle ilgili şantajına boyun eğmeme” çağrısı yaptı.

Euronews’e konuşan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Doğu Avrupa ve Orta Asya Sorumlusu Johann Bihr, “AB’nin, göçmenlerle ilgili şantaja boyun eğmesine sürekli tepki gösterdiklerini” ifade etti.

Johanh Bihr, AB’nin Türkiye’ye basın özgürlüğüne yönelik baskıyı daha fazla artırması gerektiği görüşünü dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Türkiye’de tutuklu bulunan Fransız ve Alman gazetecilerle, Türk gazetecilerin durumunu Türk yetkililerle yaptıkları görüşmelerde gündeme getirdiklerini kaydeden Bihr, AB’nin diğer liderlerinin de bu konuda seferber olmaları ve güçlü bir tepki vermelerini beklediklerini söyledi.

AB TEPKİ GÖSTERMELİ’

Türkiye’de tutuklu gazeteci, siyasetçi ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin durumlarını endişeyle izlediklerini kaydeden Bihr, “Türkiye’nin Avrupalı ortakları bu yıkıcı sürüklenmeye karşı daha fazlasıyla tepki göstermeli” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin AB ile yakınlaşma yolunda yaptığı açıklamaları olumlu bir şekilde not ettiklerini kaydeden Bihr, bununla birlikte insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda olumlu bir adım atılmadığını sözlerine ekledi.

Bihr, Türkiye ciddi bir şekilde yeni bir sayfa açmak istiyorsa, hukuk devleti ilkesini tesis etsin ve gazeteci, muhalif siyasetçi ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine yönelik baskıya son versin” ifadesini kullandı.