IŞİD'e bomba tarifi veren Norveç vatandaşı yargılanıyor

Norveç'te bir mühendis "IŞİD'e internetten bomba tarifi vermek"le suçlanıyor. Mühendis Ürdünlü bir pilotun öldürülmesiyle ilgili yargılanıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Norveç vatandaşı bir mühendis, IŞİD’in eylemlerini desteklediği ve internette bomba tarifi verdiği suçlamasıyla mahkemede yargılanıyor. IŞİD’in 2015 yılında esir alarak öldürdüğü 26 yaşındaki Ürdünlü pilot Muaz el-esasibe olayı ile ilgili yargılanan 51 yaşındaki Hamad Shoraidah hem Norveç hem Irak vatandaşı.

"IŞİD’e yardım" suçlamasıyla yargılanan zanlı, 2015 yılında Oslo’da çalıştığı işyerinde gözaltına alındı. Savcılık Shoraidah’ın cihatçı grubun internet forumlarına aktif olarak katıldığını, konuşmalarıyla, “terörü teşvik ve terör eğitimine katkıda bulunduğunu” ileri sürüyor. Evrensel'den Mahmut Algünerhan'ın haberine göre sanık, ayrıca, katıldığı forumlarda IŞİD sempatizanlarına “bomba yapımı tarifi” vermekle de suçlanıyor.

‘PİLOTTAN NASIL KURTULABİLİRİZ’ SORUSUNA YANIT VERDİ

Norveç Haber Ajansı NTB’ye açıklama yapan Savcı Fredrik G. Ranke, IŞİD’in o dönem açıklama yaparak, “pilottan en iyi nasıl kurtulabilmeli” yönünde sempatizanlarının görüş beyanında bulunmalarını istediğini söyledi. İddianameye göre, sanık Shoraidah, 2014 yılı yılbaşı arifesinde yine cihatçı forumlara katıldı ve esir alınan pilota ne yapmaları gerektiği konusunda 'öneride' bulundu. Savcı Ranke, sanığın, pilotun mızrakla öldürülmesi yöntemini önerdiğini söyledi. Mahkemede iddia makamı, bu kişinin, katıldığı forumlardaki yazılarının “bir terör eylemi çağrısı” olduğunu iddia ediyor.

26 yaşındaki Ürdünlü Pilot Muaz el Kesasibe’nin kullandığı uçak, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e yönelik operasyonu sırasında 24 Aralık 2014’te Suriye’de düşmüş, pilot IŞİD tarafından esir alınmıştı.

‘IŞİD SEMPATİZANLARINA BOMBA YAPMAYI ÖĞRETİYORDU’

Savcı Ranke, IŞİD tarafından yapılan insanlık dışı muamelenin tüm dünya çapında korku yaymasına yardımcı olduğunu belirterek, “Pilot daha sonra diri diri yakıldı. Yangında geriye kalan kısım üzerinde ve içinde yakıldığı kafes üzerinden silindir makinesi geçirildi. Bu durum dikkatleri çeken bir olay oldu ve 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en vahşi olaylardan biri oldu” dedi.

Sanık aynı zamanda IŞİD sempatizanlarına internet üzeri bomba yapma tarifi vermekle itham ediliyor. Savcı bu kişinin Irak’taki asker geçmişi ve mühendis olması nedeniyle bomba tarifini önemli gördüklerini söyledi.

SANIK AVUKATINDAN ‘DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ’ SAVUNMASI

Sanığın avukatı Brynjar Meling ise müvekkilinin suçu kabul etmediğini, suçlamaların ceza kapsamında olmadığını, söylenen sözlerin “düşünce özgürlüğü” kapsamındaki yasal sözler olduğunu ileri sürdü. Avukat Meling müvekkilinin IŞİD’i desteklediğini gizlemediğini, ancak bunun sebebinin bu grubu Suriye yönetimine karşı istikrarı bozucu bir unsur olarak görmesi olduğu savunması yaptı.