Katalonya'da sendikalar genel greve gitti

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı sendikalar genel greve gitti. Eylemciler, Katalan hükümet üyelerinin tutuklanmasını protesto ediyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde merkezi hükümetin uyguladığı 155. maddeyi ve eski Katalonya yerel hükümeti üyelerinin tutuklanmasını protesto etmek için genel greve gidildi.

Intersindical-CSC adlı sendikanın çağrısıyla yapılan genel greve, bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşları da destek verirken ülkenin iki büyük işçi sendikası "siyasi bir grev" olduğu gerekçesiyle buna katılmadığını açıkladı.

TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ DURMA NOKTASINA GELDİ

Daha çok ulaştırma sektörünü hedef alan genel grev nedeniyle 60'tan fazla noktada kara ve demiryolu ulaşımı kesildi. Barcelona'da trafik sıkışıklıkları yaşanmaya başlandı. Ulaşımı felç eden eylemler nedeniyle Barselona, Girona, Lleida ve Tarragona gibi kentlerin giriş-çıkış noktalarında uzun kuyruklar meydana geldiği açıklandı.  Demiryollarını işgal eden gruplar Barcelona-Girona arasındaki hızlı tren hattı ile bazı önemli banliyö hatlarını geçici olarak bloke etti.  Girona tren garında çok sayıda rötar yaşandı Grev gözcüleri hem Barcelona'da ve şehir içindeki 6 otoyolda trafiği kesti. Çok sayıda eylemci "Siyasi tutsaklara özgürlük" yazılı dövizlerle otoyollara çıktı. Katalonya yerel yönetimi, yüzde 25 ila 50 arasındaki asgari ulaşım hizmetlerinin garanti edildiğini açıkladı.

Bazı köprülerin üzerine de "Baskılara karşı geri tek bir adım bile atmayacağız. Biz cumhuriyetiz. "8 Kasım Genel Grev" yazılı pankartlar asıldı. Ulaşımda yaşanan duraklamalara rağmen dükkan ve işletmelerde günlük hayat normal bir şekilde akmaya devam ediyor.  Okullarda ise her 6 sınıfa bir öğretmen verilebildiği belirtildi.

Grev devam ederken Katalonya'daki büyük kentlerin belediye binalarının olduğu meydanlarda gün içerisinde toplanma eylemleri yapılacağı duyuruldu. (Dış Haberler)