Bağımsızlık referandumu başladı

Irak Kürdistanı'nda bağımsızlık referandumu için oy verme işlemi bu sabah başladı. Seçmenler, Erbil saatiyle 08.00-18.00 arasında oy kullanabilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bağımsızlık referandumu için Irak Kürdistanı'ndaki seçmenler sandık başına gitti. Bağımsızlık referandumu, Erbil, Süleymaniye, Duhok, Kerkük, Halepçe, Selahaddin'in Tuzhurmatu ilçesi, Diyala'nın Hanekin ilçesi, Mendeli, Celevla ve Karatepe kasabaları ile Musul’un Şengal, Mahmur, Tılkeyf, Hemdaniye, Şeyhan ilçeleri ve  Zummar, Rabia, Nemrud ve Bertille kasabalarında gerçekleşecek. Irak Kürdistanı dışındaki bölgelerde yaşayanlar ise elektronik olarak oy kullanabilecek.

Irak Kürdistan Bölgesi’nde 7 bin, tartışmalı bölgelerde ise 5 bin olmak üzere toplam 12 bin noktada oylama kullanılacak.

Rûdaw'da yer alan habere göre, Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, tartışmalı bölgeler dahil olmak üzere referanduma katılması beklenen seçmen sayısını 5 milyon 200 bin olarak açıkladı.

Seçmenlerin illere göre dağılımı ise şu şekilde;

Erbil'de 1 milyon 200 bin,

Süleymaniye'de 1 milyon 280 bin,

Kerkük'te 750 bin,

Duhok'ta 800 bin,

Musul’da 750 bin

Diğer yerlerde ise yaklaşık 420 bin civarında.

(HABER MERKEZİ)

Bağdat, IKYB'den gümrük ve havaalanlarını teslim etmesini istediBağdat, IKYB'den gümrük ve havaalanlarını teslim etmesini istedi