Barzani: En büyük hatam Kürdistan bölgesine başkan olmaktı

Barzani, bir sonraki başkanlık seçimlerinde aday olamayacağını açıkladı: "Hayatımın en büyük yanlışı Kürdistan Bölgesi'nin başkanı olmamdı."
FOTOĞRAF: RUDAW

DUVAR – Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkan Mesud Barzani, bugün Erbil’de Keldani, Asuri, Kakai ve Türkmen grupların temsilcileriyle bir araya geldi.

Rudaw’ın haberine göre toplantıda yaptığı konuşmada bağımsızlık referandumun ertelenmesinin Kürtlerin çıkarına olmadığını savunan Barzani, “Referandum ertelenmeyecek” dedi.

 

‘BAĞDAT’I BEKLEMEMİZ ÇOK TEHLİKELİ’

Barzani, “Referandum kararı çok cesurca bir karar. Bağdat’ı bekleyip referandumu yapmamamız çok tehlikeli. Kürtler, Irak’la olan bu tedirginlikten kendisini kurtarmalı” diye konuştu.

Kürtlerin yeni bir sayfa açmak için Irak ile ortaklık kararı aldığını söyleyen Barzani, “Ancak maalesef Bağdat’ta yönetim zihniyeti hiçbir şekilde değişmedi. Gelecekte de bizim, Saddam Hüseyin’in dönemine ait yeşil hatta geri dönmemizi isteyeceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Her iki tarafın rahat etmesi için, Bağdat’la karşılıklı anlayış içinde meseleleri çözmeyi arzu ettiklerini dile getiren Barzani, “Irak Anayasası, ayrılma kararını verme hakkını tanıyor” dedi.

‘BAĞDAT’LA HİÇBİR TECRÜBE BAŞARILI OLMADI’

Başkan Barzani, “Bağdat, varolan parasıyla ateş ve demir alıp, Kürtlere karşı kullandı. Peşmerge için silah ve para sağlanması konusunda aramızda anlaşma vardı ancak ne bir mermi ne de bir dinarı peşmergeye verdiler. Bağdat’la hiçbir tecrübe başarılı olmadı” şeklinde konuştu.

Barzani şöyle devam etti: “Kürdistan’da bütün kesimler için bir devleti talep ediyoruz. Kürdistan devleti derken, Kürdistan’daki bütün kesimler için bir devleti demek istiyoruz. Kürdistan devletinin anayasasının yazımına bütün uluslar katılacak. Diğer ulusların korunması için her şeyi yapacağız.”

‘ÖYLE BİR SİSTEM GETİRİLMELİ Kİ’

Referandumun IŞİD’e karşı savaşı etkilemeyeceğini vurgulayan Barzani, “Kürtler bölgede barış faktördür ve dökülen kanın karşılığı olmalı” ifadelerini kullandı.

Başkanlık seçimlerine değinen Barzani, “Ben bir daha aday olmayacağım. Hayatımın en büyük yanlışı Kürdistan Bölgesi’nin başkanı olmamdı. Öyle bir sistem getirilmeli ki birinin gelip başkasının gitmesiyle halk zarar görmemeli” diye belirtti.