ABD'deki koruma saldırısında bir kişiye 19 yıl hapis istendi

Washington'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın korumalarının Kürt protestoculara saldırısına karışan bir Türk vatandaşı için 19 yıl hapis istendi. Kavgaya karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan Eyüp Yıldırım yaralama, saldırı, şiddet ve nefret suçu işlediği iddiasıyla yargılanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump'la Beyaz Saray’da görüşmesinin ardından Türkiye büyükelçiliği konutu önünde çıkan kavgaya karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan Türk vatandaşı Eyüp Yıldırım hakkında 19 yıl hapis cezası istendi.

Dava dosyasına göre, New Jersey’de tutuklanan Yıldırım yaralama, saldırı ve şiddet kullanma suçlamalarına ek olarak etnik yanlılıktan nefret suçu işlediği iddiasıyla yargılanacak.

Sputnik'in haberine göre, New Jersey Federal Sulh Yargıcı James B. Clark daha önce kefaletle serbest bırakılma isteğini geri çevirdiği Yıldırım’ın New Jersey’de yargılanma isteğini de kabul etmedi. Clark, Yıldırım’ın davasının olayın yaşandığı başkent Washington’da bir cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Kavgaya karışmakla suçlanan ABD vatandaşı Sinan Narin Virginia eyaletinde, Eyüp Yıldırım da New Jersey eyaletinde gözaltına alınmıştı.

Saldırı sonrası iki ülke arasında yaşanan kriz neticesinde büyükelçiler karşılıklı olarak dışişleri bakanlıklarına çağrılmıştı. (Kaynak: Sputnik Türkiye)

ABD'den koruma saldırısında 16 yakalama kararıABD'den koruma saldırısında 16 yakalama kararı

NYT koruma krizinin anatomisini çıkardıNYT koruma krizinin anatomisini çıkardı