Domatesten sonra portakal krizi kapıda

Rusya'nın da üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği'nin portakal, üzüm ve brüksel lahanası gibi ürünlere ithalat vergisi getirmeyi planladığı belirtildi. İddiaya göre, bundan en çok etkilenecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rus gazetesi İzvestiya, Moskova'nın portakala gümrük vergisi getirebileceğini yazdı. Buna göre Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan'dan oluşan Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), portakal, üzüm ve brüksel lahanası gibi ürünler için ithalat vergisi getirmeyi planlıyor. Gazeteye göre planın gerçekleştirilmesi hâlinde bundan en çok etkilenecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.

'YÜZDE BEŞ ORANINDA GÜMRÜK VERGİSİ'

AEB'nin gündemine aldığı karar tasarısına göre, portakal, üzüm, Şam fıstığı ve hurma için yüzde 5 oranında gümrük vergisi getirilmesi planlanıyor. Brüksel lahanası için belirlenen vergi oranıysa yüzde 13. Rus sitesi Sputnik'in haberine göre, tasarıda ayrıca portakal için verginin yanı sıra 'minimum fiyat' belirleneceği belirtiliyor. Tasarıyla ilgili kararın 27 Nisan'da alınması gerekiyor.

Rusya ve diğer AEB ülkeleri portakal ihracatçılarından ocaktan beri vergi almıyordu. İzvestiya'nın haberinde, söz konusu ürünler için ithalat vergisi getirilmesinin hepsinden önce Türk üreticileri ilgilendirdiği belirtiliyor.

'SERBEST TİCARET BÖLGESİ' İDDİASI

Rusya, Türk F16'larının bir Rus uçağını düşürmesi sonrası Türkiye'den alınan narenciye ürünlerine yönelik yasağı Ekim 2016'da iptal etmişti. Yasağın kaldırılması ardından Türkiye yalnızca üç ay içerisinde Rusya'ya 47 milyon dolar değerinde portakal ihraç etmişti.

Diğer taraftan İzvestiya'nın haberinde, gümrük vergisi getirilmesi planlanan ürünlerin alındığı diğer ülkeler olan İran, Mısır ve İsrail'le serbest ticaret bölgeleri oluşturulması için görüşmeler yapıldığı belirtildi. Fakat haberde, Türkiye'yle bir görüşme yapılıp yapılmadığına dair bir bilgi yer almadı.

Ruslar Türk domateslerine el koyduRuslar Türk domateslerine el koydu

AEB'nin bir dizi ürüne ithalat vergisi getirilmesini öngören karar tasarısını gündemine alması, Türkiye'nin, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya'yı 15 Mart'ta çıkarması izliyor. Kommersant gazetesi, Rusya'nın listeden çıkarılmasının 'fiili bir yasak' olduğunu yazmıştı. Kommersant'ın bazı kaynaklarıysa, Türkiye'nin bu adımı, Rusya'nın Türkiye'den alınan domatese yönelik yasağı kaldırmamış olması yüzünden atmış olabileceğini söylemişti. (Kaynak: Sputnik Türkiye)

Etiketler Rusya domates portakal