ABD: Irak'taki Türk askeri illegal

Irak'taki Uluslararası Koalisyon Gücü Sözcüsü Amerikalı Yarbay Dorrian, Irak'taki TSK gücü için 'illegal' nitelemesini yaptı ve ekledi: Irak'taki Türk askeri koalisyonun bir parçası değildir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak'taki Uluslararası Koalisyon Gücü sözcüsü Yarbay John Dorrian, Irak topraklarında bulunan Türk Askerlerinin, Irak Hükümeti'ne IŞİD ile mücadelesinde yardımcı olan ve destek veren Uluslararası Koalisyon Güçlerinin içerisinde olmadığını söyledi.

Dorrian, açıklamasının devamında, “Irak Topraklarında bulunan Türk Ordusu, Irak Hükümeti tarafından ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir. Bilindiği üzere Uluslararası Koalisyon gücü içinde, bazı ülkeler Irak Hükümeti'nin izniyle burada bulunmaktadır. Bu güçler IŞİD ile mücadelede Irak Ordusu'na havadan ve karadan destek vermektedir” dedi.

TSK'nın Irak'taki Başika Kampı TSK'nın Irak'taki Başika Kampı

IRAK PARLAMENTOSU KARAR ALMIŞTI

Irak Meclisi, dün Irak’taki Türkiye askelrenin ülkeyi terk etmesini isteyen bir karar almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilip Türkiye için ‘işgalci’ ifadesinin kullanıldığı karara Ankara tepki gösterdi.

Türkiye Irak'ı 'şiddetle protesto' ettiTürkiye Irak'ı 'şiddetle protesto' etti

Türkiye, Irak Meclisi’nin Türkiye ilgili kararını kınadı. Irak’ın Ankara Büyükelçisi de bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

(DHA)