DSÖ: Omicronun yayılması m-RNA aşılarının etkililik oranını düşürüyor

DSÖ'nün raporunda m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililiğinin, omicronun yayılmasıyla düşüş gösterdiği belirtildi. 2 doz aşından 6 ila 7 ay sonra etkililiğin yüzde 0'a indiği aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), korona virüsünün (Covid-19) omicron varyantının hızla yayılmasının, salgına karşı m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililik oranını azalttığını açıkladı.

Örgütün sitesinde yayımlanan “Haftalık Epidemolojik Rapor”da, 17-23 Ocak'ta dünya genelinde vaka artış, ölüm, hastaneye kaldırılma ve omicron varyantının Covid-19 vakalarına etkilerine dair veriler paylaşıldı.

Rapora göre aralık ayında dünyada 21 milyonun üzerinde yeni vaka görülürken yaklaşık 50 bin kişi virüs nedeniyle öldü.

Küresel vaka artış oranında bir önceki haftaya kıyasla yüzde 5 artış gözlemlenirken ölümlerde ise yüzde 1'lik artış yaşandı.

Bir önceki haftaya göre haftalık vaka artış oranının yüzde 39 arttığı DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi, en çok vakaların arttığı bölge oldu.

Ölümlerin bir önceki haftaya kıyasla yüzde 44 arttığı Güneydoğu Asya'da ise can kayıplarında en fazla artış kaydedildi.

HASTANEYE KALDIRILANLARIN SAYISI ARTIRIYOR

Raporda omicron varyantı hakkında son güncellemelere de yer verildi. Omicronun dünya genelinde hızla delta varyantının yerini aldığı ve risk taşımayı sürdürdüğü tespiti yapıldı.

Diğer varyantlara göre omicronun ağır hastalık ve ölüme daha az yol açtığı ancak vaka artış oranını yükseltmesi nedeniyle birçok ülkede Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan sayısının arttığı belirtildi.

Omicronun delta varyantına kıyasla daha yüksek sekonder atak oranına sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı. (Sekonder atak hızı ise hastalığın ilk vakası görüldükten sonra o hastalık için “ikinci en uzun kuluçka döneminde” ortaya çıkan vakaların sayısının risk altındaki kişi sayısına bölümüdür.)

OMICRON'UN YENİDEN ENFEKSİYON İHTİMALİ YÜKSEK

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre omicronun vücuda yeniden bulaşma oranının deltaya göre 5,4 kat daha fazla olduğu raporda aktarıldı.

Aşı yaptırmayan kişilerde ise omicronun yeniden bulaşma oranı deltaya göre 6,4 olarak gözlemlendi.

M-RNA AŞILARININ ETKİLİLİĞİ DÜŞÜYOR

DSÖ'nün raporunda ayrıca m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililiğinin, omicronun yayılmasıyla düşüş gösterdiği vurgulandı.

Bu konuda ABD'de yapılan bir araştırmaya göre Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarını 2 doz yaptıranlarda bir ay sonra aşıların etkililik oranı sırasıyla yüzde 40 ve 30 olarak gözlemlendi. 2 doz aşının tamamlanmasından 6 ila 7 ay sonra ise etkililik oranının yüzde 0'a indiği kaydedildi.

Buna karşın m-RNA aşılarının omicronun hastanelik etme riskine karşı etkililik oranında büyük düşüş olmadı.

Araştırmaya göre Pzifer-BioNTech aşılarını tamamlayan kişilerde 3 ay içinde hastaneye yatış riskine karşı yüzde 70 etkililik gözlemlendi. Bu oranda 6 ay içinde düşüşe rastlanmadı.

Pfizer ve BioNTech firmaları, Covid-19'a karşı m-RNA teknolojisini kullanarak ilk aşıyı geliştirmişti. Bu yeni aşı teknolojisi, bağışıklık tepkisini tetiklemek için genetik bir materyal olan "haberci RNA" molekülünü kullanılarak virüsle mücadele ediyor. (CENEVRE/AA)