Doç. Tonay: Hamsi azalmasının nedeni yunuslar değil insanlar

Balıkçıların 'yunus avı' önerisinin hatalı olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda M. Tonay, "Denizde balık stoklarının azalmasının asıl nedeni insan kaynaklarıdır" ifadelerini kullandı. Tonay, aşırı avcılık, kirlilik ve yanlış balıkçılık politikalarını örnek gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Karadeniz’de sayıları azalan hamsi için "yunus avı" önerisini gündeme getiren balıkçılara tepkiler sürüyor. 'Hamsileri yediği' ve 'ağları parçaladığı' gerekçesiyle balıkçıların avlamak istediği yunuslarla ilgili bilgi veren İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Arda M. Tonay, "Denizde balık stoklarının azalmasının asıl nedeni insan kaynaklarıdır. Yunuslar deniz ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Kimse yunusları avlayamaz" diye konuştu.

Doğada hamsinin azalmasının cezasının yunuslara kesilemeyeceğini belirten Tonay, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalara göre 1983'den beri yunusların koruma altında olduğunu söyledi. Yunus avcılığının tekrar açılmasının ne yasal ne de bilimsel olarak mümkün olmadığını belirten Tonay, Karadeniz'de "afalina", "tırtak" ve "mutur" adı verilen 3 tür yunusun yaşadığını aktardı.

'AŞIRI AVCILIK, KİRLİLİK, YANLIŞ BALIKÇILIK POLİTİKALARI...'

Denizlerdeki hamsi balığının azalmasının sebebinin yunuslar olmadığını vurgulayan Tonay, "Doğada balık stoklarının azalmasının, hamsinin azalmasının cezasını kimse yunuslara kesemez. Denizde balık stoklarının azalmasının asıl nedeni insan kaynaklarıdır. Aşırı avcılık, kirlilik, yanlış balıkçılık politikaları balıkların stoklarının azalmasına neden olmaktadır. Balık stoklarının azalmasını engellemek için bunları düzenlememiz gerekiyor. Yunuslar balık olmadığı için balık gibi milyonlarca yumurta verip üremiyorlar. Yunuslar, bizim gibi memeli, yılda bir tane yavru yapan, onu da aylarca karnında taşıyan, emziren bir canlıdır. Yavrusu büyüyene kadar başka bir yavru yapmıyor. Dolayısıyla yunuslar çok artamaz. Yunuslarla ilgili medyaya yapılan açıklama çok talihsiz bir açıklamadır" ifadelerini kullandı.

'70 KİLO HAMSİ YEMİYORLAR'

Balıçıların savunduğu gibi yunusların 70 kilogram balık yediğinin yanlış bir bilgi olduğunun da altını çizen Tonay, "Yunus deniz ekosisteminin bir parçası olduğu için tabi ki balık yiyecek. Yunuslar ağırlıklarını yüzde 2 ila 5 arasında balık yerler, o da bulursa. 40 metre bir balıkçı teknesinin bir seferde 50-60 ton hamsi avladığı düşünülürse, yunusun midesindeki balığa göz dikmek ayıptır, akla ve sağduyuya aykırıdır. Hamsi balığının azalmasının sebebi olarak yunusların hedef gösterilmesi kabul edilemez" diye konuştu. (AA)

Etiketler yunus hamsi