Diyanet medya ekibini büyütüyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, medya alanında 30 kişilik kadro ilanı açtı. Kurum, spiker ve kameraman gibi alanlara alım yapacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Siyasetin alanına girdiği gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik eleştiriler yoğunlaşırken, kurumdan yeni bir adım daha geldi. RTÜK'ün hükümete yönelik eleştirel yayınlar yapan medya organlarına cezalar yağdırdığı ve sosyal medyaya sansür yasası hazırlıklarının yapıldığı bir dönem de, Diyanet medya kadrosu oluşturmaya başladı.

İŞE ALIMLAR SÖZLÜ SINAVLA YAPILACAK

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı medya alanında 30 kişilik kadro ilanı açtı. Daha önce de müftülüklere, “sosyal medyada aktif olunması” talimatını veren kurum; dört yönetmen, dört spiker, beş kameraman, sekiz prodüktör, iki ışıkçı, üç montajcı ve dört ses kayıtçısı alacağını açıkladı. Alımların sözlü sınavla yapılacağı belirtilen ilanda, “Spiker unvanına başvuru yapacak adaylar için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı en az 80 saatlik sunuculuk/spikerlik kursu aldığını gösterir belgeye sahip olması” gibi şartlara yer verdi.

SERTEL: SEÇİM HAMLESİ

Diyanet’in girişimlerinin seçime yönelik olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şu değerlendirmede bulundu:

"RTÜK iktidarın terbiye edicisi gibi çalışıyor. Yani yandaşsan kusuru görmüyor üstünü örtüyor. Ama gerçekler dile getirilince cezalandırıyor. Diyanet de yeni kadrolaşmayla hem sosyal medyada hem medyada etkin olmak istiyor. Ancak bu Diyanet’in işi değil. Türkiye’de toplum din üzerinden bölünmeye çalışılıyor. Ali Erbaş da bir figür gibi kullanılıyor. İktidarın gitmemek için sarıldığı ip, din. Ancak bu onların kurtuluşu olmayacak."