DEVA Partisi’nden suç duyurusu: KPSS skandalında sorumlular cezalandırılsın

DEVA Partisi, iptal edilen KPSS sınavının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, iptal edilen KPSS sınavının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.

Sorumlular hakkında “görevi kötüye kullanma”, “resmî belgede sahtecilik” ile “kamu kurum ve kuruluşları aleyhine nitelikli dolandırıcılık suçuna teşebbüs” suçlarından kamu davası açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuru yaptıklarını belirten Yeneroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“KPSS sınav sorularının önceden ele geçirilmesi veya çalınması hususu ilgili kamu görevlilerinin açık sorumluluğunu gerektirmektedir. Bu husus gerek ÖSYM ile ilgili yasa olan 6114 sayılı yasa gerekse de 5237 sayılı Türk Ceza Yasası kapsamında cezai sorumluluğu gerektirmektedir. Bu nedenlerle ilgili kamu görevlilerinin ve aynı zamanda bu kişilerle birlikte hareket eden diğer şüphelilerin tespit edilmesi ve cezalandırılmaları gerekmektedir. DEVA Partisi olarak kamuoyunu ilgilendiren bu olayda gençlerimizin yanındayız.”

‘İFLAS ETMİŞ BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Yeneroğlu, “İktidarın yine kendi döneminde geçmiş yıllarda meydana gelen benzer mahiyetteki olaylardan hiç ders almadığı anlaşılmaktadır. Bürokrasiden ehil insanların tasfiye edilmesi sebebiyle benzer sonuçların devamı kaçınılmazdır” dedi ve ekledi:

“KPSS sorularının bir kısmının, KPSS dershaneciliği yapan bir yayınevinin deneme kitapçıklarında yer alması büyük bir skandaldır. Eğer ÖSYM, soru hazırlama konusunda yetersiz olduğu için bu yayınevinin sorularını çalmışsa, mevcut iktidarın liyakatsiz kamu görevlisi atama ısrarının sonucunun nerelere kadar geldiğini gösteren ibretlik bir durum söz konusudur. Eğer bir suç örgütü, bu soruların sorulacağını bilerek KPSS’ye yerleştirmiş ve soruları daha önceden bazı adaylara satmışsa bu durumda da çok büyük bir ihmal ve güvenlik zafiyeti vardır. İki durumda da iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.” (DUVAR)