'Deltacron' İngiltere'de resmi kayıtlara geçti: 'İzlemeye aldık'

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, korona virüsünün Delta ile Omicron varyantlarındaki mutasyonların bileşiminden oluşan 'Deltacron' varyantını resmen izleme listesine aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İlk olarak Kıbrıs'ın güneyinde tespit edilen ve korona virüsünün Delta ile Omicron varyantlarındaki mutasyonların bileşiminden oluştuğu belirtilen 'Deltacron' varyantı İngiltere'de ilk kez resmen kayıtlara geçti. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), bu varyantın bir hastada görüldüğünü raporlayarak 'Deltacron'u resmen tanımış oldu.

UKHSA, 'Deltacron'u takip edilen varyantlar listesine aldığını açıkladı. Daily Mirror gazetesi, yeni varyantın İngiltere'de aynı anda Omicron ve Delta'ya yakalanan bir hastada ortaya çıktığının düşünüldüğünü yazdı. Habere göre, şu an için İngiltere'deki Deltacron vakalarının sayısı bilinmiyor. Bilim insanlarının, sayının şu aşamada düşük olduğuna inandığı belirtiliyor. Deltacron'un ne kadar bulaşıcı olduğu veya Covid-19'u ağırlaştırıp ağırlaştırmadığının da bilinmediği aktarıldı.

East Anglia Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör Paul Hunter ise Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada 'İngiltere'deki yüksek aşılama oranları ve Delta ile Omicron'a karşı güçlü bağışıklık sayesinde yeni varyantın büyük bir tehdit yaratmayacağına' inandığını söyledi. Hunter, "Şu an aşırı derecede endişeli değilim. Eğer hem Delta hem Omicron'da azalma yaşanıyorsa, o zaman teoride bu varyantın yayılmakta zorlanması gerekir" diye konuştu.

'Deltacron' ilk olarak Kıbrıs Üniversitesi'nden Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı'ndan Dr. Leontios Kostrikis tarafından, ocak ayının başlarında tespit edilmişti. (DIŞ HABERLER)