DAKAP: Barış Anneleri özgürlük mücadelesinde yeni bir alan açmıştır

DAKAP’ın anneler gününe ilişkin yaptığı basın açıklamasında konuşan Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sümbül, “Barış Anneleri, özgürlük mücadelesine de yeni alanlar açmıştır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), Anneler Günü’ne ilişkin Adalet Nöbeti’ndeki anneler ile birlikte Koşuyolu Parkı’nda bulunan Yaşam Hakkı Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA), Rosa Kadın Derneği, Adalet Nöbeti’nde bulunan tutuklu yakınları ve DAKAP bileşenleri katıldı. Basın açıklamasını Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Fatma Sümbül okudu.

‘İKTİDAR KADIN KİMLİĞİNİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR'

İktidarın, kadınların kimliğini yok etmeye ve kadını aile kavramı içerisine sıkıştırmaya çalıştığını ifade eden Sümbül şunları söyledi:

“Anneler gününde ayaklarının altına cenneti serdiği bir analık makamı ve kadınlığını hizaya çektiği, kendi çocuğunun bakımını yapmakla, sadece kendi çocuğunu sevmekle yükümlü bir kul olarak tanımlamıştır. Biz bugün bu sıkıştırılmış yaşamların dışına taşarak kadının, toplumun, barışın ve adaletin inşasında emek veren, özgürlük mücadelesi yürüten anneleri konuşuyoruz. Evladının ölü bedenini buzdolabında saklamak zorunda kalan Emine annenin, Roboski’de evlatlarının parçalanan bedenlerini toplayan annelerin hakikat ve adalet arayışını kutsuyoruz. 427 gündür adalet nöbeti tutan, evlatlarının zalimce katledilişinin acısını kamusal alana taşıyan Emine Şenyaşar annenin zulme karşı tek başına direnişini kucaklayarak acısını paylaşıyoruz.”

ANNELER EVLATLARININ AKIBETİNİ SORMAYA DEVAM EDİYOR

Cumartesi Anneleri’nin başlattığı direnişi selamlayan Sümbül, “893 haftadır evlatlarının akıbetini sormuş ve failleri belli cinayetlerin izinde acılarını toplumsal alana taşıyarak bir mücadeleye dönüştürmüşlerdir. Barış anneleri; muktedirin tüm savaş söylemlerine, manipüle ettiği topluma karşı şiddetsiz bir yaşamı ve barışı gün be gün, ilmek ilmek örerek, mücadelelerini büyüterek kadın özgürlük mücadelesine de yeni alanlar açmıştır. İktidarların onlar ‘terörist annesi’ diyerek kutsal annelik rolünün uzağına attığı anneler, barış ısrarları ve yaşadıkları acıyı başka annelerin yaşamaması yönünde açığa çıkardıkları toplumsal bilinçle kutsanmışlardır. Onların muktedirin kutsanmasına ihtiyacı yoktur. Barış analarının analar gününü kutluyor, mücadelesini kucaklıyoruz” dedi.

‘ANNELERİN SESİNE SES OLUYORUZ'

Tutuklu yakınlarının Diyarbakır, Van, İzmir ve İstanbul’da Adalet Nöbeti’nde olduğunu belirten Sümbül, şöyle devam etti: 

“Adalet çağrısı yapan annelerin adalet çığlıklarını duyuyor, seslerine ses oluyoruz. Dersim Üniversitesi'nde öğrenciyken iki yıldır haber alınamayan Gülistan Doku’nun akıbetini soran annesi Bedriye Doku’nun mücadelesini selamlıyor anneler gününü kutluyoruz. Biyolojik olarak üremeyi reddederek çocuk doğurmamış ancak yaşamın başka alanlarında emeği çoğaltarak mücadele yolunu seçmiş, kadın özgürlük mücadelesi yolunda yaşamını şekillendirmiş tüm yoldaşlarımızı da saygıyla selamlıyoruz. İktidarın ürettiği şiddete, savaşa, yoksulluğa, diline ve bedenine yönelen saldırılara ve asimilasyon politikalarına karşı her gün kadınlığı, yaşamı ve umudu yeniden üreten tüm analar devrimci bir mücadele vermektedir. Ataerki karşısında direnen, mücadele eden, bedel ödeyerek kadınlığını yeniden üretmiş tüm anaların günü kutlu olsun." (DUVAR)