Cumhurbaşkanı kararı: Boğaziçi Üniversitesi'nde hukuk ve iletişim fakülteleri açılıyor

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan AK Partili Melih Bulu'ya karşı öğrenci ve hocaların protestoları sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan çarpıcı bir karar aldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Boğaziçi Üniversitesi'ne hukuk ve iletişim fakültesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Ayrıca Erdoğan'ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin kararı da Resmi Gazete'de yayınlandı.

Boğaziçi hocaları haftalardır rektörlüğe sırtlarını dönerek rektör atamasını protesto ediyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- AK Partili Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi atanmasına karşı öğrenci ve hocaların direnişi birinci ayını doldururken, sık sık protestoları ve öğrencileri hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarpıcı bir karara imza attı. Boğaziçi Üniversitesi'ne iletişim ve hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

5 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararda, 13 üniversiteye çeşitli fakültelerin kurulmasına ilişkin duyuru yapıldı. Bunların arasında Boğaziçi Üniversitesi'ne kurulacak İletişim ve hukuk fakülteleri de bulunuyor. 

HALEP'E TIP FAKÜLTESİ

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'nda ayrıca "Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Suriye'de (Çobanbey/Halep) Çobanbey Tıp Fakültesi ile Çobanbey Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması" maddesi de yer aldı. 

 

 ERDOĞAN 11 ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ATADI 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Biber, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Batman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İdris Demir, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Hakkari Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ömer Pakiş, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Namık Ak, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turgay Uzun atandı.

Erdoğan, atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yaptı. (HABER MERKEZİ)