Cumhurbaşkanı, Fransa vatandaşı çıktı: 'Görevden alınsın' çağrısı

Anayasası çifte vatandaşlığa izin vermeyen Madagaskar'ın cumhurbaşkanı Rajoelina, Fransa vatandaşlığına geçtiğini kabul etti. Muhalefet, Rajoelina'nın görevden alınmasını talep etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, 2014 yılında gizlice Fransa vatandaşlığına geçtiğine ilişkin iddialara yanıt verdi. Devlet televizyonundan açıklama yapan Rajoelina, ailesiyle Fransız vatandaşlığı aldığını kabul ederek, bu kararı 'çocuklarının istikbali için verdiğini' söyledi. Rajoelina, çocuklarının Fransa'da eğitim görmesi için ailecek Fransa vatandaşlığına geçtiğini, o dönem hükümetteki görevinden de ayrıldığını belirtti.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Fransa vatandaşlığının vatanına olan sevgiye engel olamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Rajoelina, bu konuda dört vatandaşlığa sahip olan Nelson Mandela'dan örnek verdi. Rajoelina, kasımda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağına ilişkin ise bilgi vermedi.

ANAYASA NE DİYOR?

Madagaskar anayasasına göre, bir kişi yabancı ülke vatandaşlığına geçtiğinde Madagaskar vatandaşlığını kaybediyor ve hiçbir seçimde aday olamıyor. Fransa resmi gazetesinde yayınlanan ve dönemin Başbakanı Manuel Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve imzalı kararnameye göre, Rajoelina, eşi ve üç çocuğu, 21 Kasım 2014 itibarıyla Fransa vatandaşlığına geçti. Bu bilginin yakın zamanda ortaya çıkması ülke gündemini karıştırırken, Rajoelina da eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

MUHALEFETTEN 'GÖREVDEN ALINSIN' ÇAĞRISI

Rajoelina, henüz 33 yaşındayken başkent Antananarivo'daki geniş çaplı gösterilerin ardından askeri darbeyle ilk kez iktidara gelmiş ve ülkeyi 2013'e kadar yönetmişti. Uluslararası toplumun da baskısıyla görevden ayrılan Rajoelina, o dönem ailesiyle Fransa'ya yerleşmişti.

Fransa vatandaşlığının, Rajoelina'nın görevi bırakması karşılığında Fransa tarafından vadedildiğine inanılıyor. Cumhurbaşkanının Fransa vatandaşı olduğuna ilişkin söylentiler 2018'de de çıkmış ancak hiçbir delil olmadığı için pek dikkati çekmemişti. Muhalefet ise Fransa vatandaşlığına 2014'te geçen, buna karşın 2018'de cumhurbaşkanı seçilen Rajoelina'nın acilen görevden alınmasını talep ediyor. (DIŞ HABERLER)