Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri bu hafta da gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından beri oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 952'nci hafta eylemlerinde yine polis tarafından engellendi.

Anayasa Mahkemesi’nin Galatasaray’daki oturma eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili verdiği “ihlal” kararının ardından Cumartesi Anneleri, 10 haftadır her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda karanfil bırakarak basın açıklaması yapmak istiyor. 

Ablukanın ardından milletvekilleri açıklama yaptı. Bu sırada polis açıklamayı engellemek için ikinci kez abluka kurdu. Polis açıklamayı engellemek için gazetecilere de saldırdı. Bazı gazeteciler kollarından yaralandı.

Milletvekillerine uygulanan abluka nedeniyle polis amiri Hanifi Zengin arasında tartışma çıktı. Bu sırada Zengin, “bana vurdular” diye bağırmaya başladı. Milletvekilleri ise, Zengin'i yalanlayarak, “kendilerini vurdurmak istiyorlar. Hakaret ettirmek istiyorlar” yanıtını verdi.

CHP’DEN DESTEK

CHP Beyoğlu İl binasından da her hafta olduğu gibi bu hafta da Cumartesi Anneleri'ne müzikle destek verildi. İstiklal Caddesi'nde son ses açılan müzikle Ahmet Kaya'nın "Beni bul anne" şarkısı çalındı. Ayrıca parti binasına "Hakikat ve adalet peşinde olan Cumartesi Anneleri'nin yanındayız" pankartı asıldı.