Çin'den Yavaş ile Akşener'e 'Uygur Türkleri' tepkisi: Karşılık verme hakkı saklı

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Meral Akşener ve Mansur Yavaş'ın 'Barın katliamı' paylaşımlarına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyoruz. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği, 'Barın katliamı'nı anmak için yaptıkları sosyal medya paylaşımları nedeniyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a tepki gösterdi. Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada "Çin tarafı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

Elçiliğin hesabından yapılan ilk paylaşımda Akşener ve Yavaş'ın hesapları da etiketlenerek "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir" denildi.

İkinci paylaşımda da, "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

İYİ PARTİ'DEN YANIT GELDİ: NE YAPARSINIZ?

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu da Twitter hesabından Çin Büyükelçiliği'ne "Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız ? #DoguTürkistan'lı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?" diye yanıt verdi. 

Ağıralioğlu ikinci paylaşımında ise "#DoğuTürkistan'da kardeşlerimize zulmetmeye ve asimilasyona, mazlumların iffetini çiğnemeye ve Türk'ün toprağını işgale devam ederseniz, üstüne bir de hadsizlik edip bizi tehdit ederseniz" ifadesini kullandı. 

Akşener ve Yavaş, dün Twitter'dan yaptıkları paylaşımlarda Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Barın'da 31 yıl önce yaşanan çatışmaları 'katliam' olarak anmıştı. 

​Barın'da 5 Mart 1990'da yaşanan olaylarda, 'şeriat devleti' kurmak isteyen Türkistan İslam Partisi'nin (TİP- eski adıyla Doğu Türkistan İslami Hareketi) yöneticisi Zeydin Yusup'un liderliğinde silahlanan yaklaşık 200 kişi, Afgan militanlarla birlikte 'cihat başlattıklarını' ilan etmişti. Çin güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda, resmi verilere göre en az 15 kişi ölmüştü. Bazı kaynaklar ise ölü sayısının çok daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Türkistan İslam Partisi Türkiye tarafından 'terör örgütü' olarak görüyor. Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikasını son dönemde 'soykırım' olarak adlandıran ABD ise TİP'i Ekim 2020'de terör listesinden çıkardı. TİP 2002'den bu tarihe dek ABD'nin terör örgütleri listesindeydi. (DIŞ HABERLER)