Çığlık tablosundaki 'deli' yazısını ressam Edvard Munch'un yazdığı belirlendi

Çığlık tablosundaki yazıyı yazan kişinin kim olduğu ortaya çıktı. Kızılötesi taramalar, yazıyı yazanın, ressam Edvard Munch'un kendisi olduğunu gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ressam Edvard Munch’un 1893 yılında resmettiği Çığlık tablosundaki küçük ve zor seçilebilen yazıyla yazılan bir cümle, sanat dünyasında birçok varsayımın üretilmesine neden oldu. Norveç Ulusal Müzesi'nin kızılötesi taramalarla yaptığı testlerle, resmin sol üst köşesinde bulunan, kurşun kalemle yazılmış "Sadece bir deli tarafından çizilebilir" yazısının ressam Edvard Munch’a ait olduğu belirlendi. 

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, ilk olarak 1893'te, o dönem Kristiania adıyla bilinen Munch'un memleketi Oslo'da sergilenen eser, kaygının evrensel bir ifadesi haline geldi. Sanat eleştirmenleri uzun süredir yazıyı öfkeli birilerinin mi, yoksa hayatı boyunca psikiyatrik sorunlar yaşayan Munch'un kendisinin mi yazdığını sorguluyordu.

Müze, Munch'un kendi günlükleri ve mektuplarındaki el yazısıyla, resimdeki yazıyı yeni bir teknoloji kullanarak karşılaştırdı ve yazının ressamın kendisine ait olduğu sonucuna vardı. Eser Oslo'da gelecek yıl açılacak yeni bir müzede sergilenmek üzere elden geçirildi.

'YAZININ MUNCH’UN KENDİSİNE AİT OLDUĞUNDAN ŞÜPHE YOK'

Müzenin küratörü Mai Britt Guleng, "Yazının Munch'un kendisine ait olduğundan şüphe yok. Hem el yazısının kendisi hem de Munch'un resmi Norveç'te gösterdiği 1895'te yaşananlar hep aynı sonuca işaret ediyor" dedi.