CHP raporu: Ücretsiz izinle gelir kaybı yaşayan işçiler kredi çekti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Ücretsiz İzin Gerçeği’ raporunu yayımladı. Rapora göre, ücretsiz izne çıkartılan işçilerin yüzde 47’si, asgari ücretin yarısı kadar gelir kaybına uğradı. Bu işçiler kredi çekerek borçlandı.

Salgın döneminde işçiler kredi çekmek zorunda kaldı.
Google Haberlere Abone ol

ANKARA- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Ücretsiz İzin Gerçeği’ adlı rapor yayımladı. Ücretsiz izne çıkarılan işçilerle yapılan anket sonucuna göre hazırlanan rapor, ücretsiz izne çıkartılan işçilerin yüzde 47’sinin asgari ücretin yarısı kadar, yüzde 13’ünün ise asgari ücretten daha fazla gelir kaybına uğradığını gösterdi.

Ağababa, “İktidar işçilerin hem gelirini elinden aldı hem de borçlandırdı. Gelir kaybına uğrayan işçilerin yüzde 71’i geçinebilmek için bankalardan kredi almak zorunda kaldı” dedi.

'ÜCRETSİZ İZİN SÜRDÜKÇE İŞÇİLER AÇ KALACAK'

Raporda ücretsiz izne çıkartılan işçilerin, günlük 39,24 TL, aylık bin 168 TL nakdi ücret desteği alan işçilerin gelir kaybı en az bin 156 TL en çok 2 bin 332 TL oldu. Rapora göre ücretsiz izin uygulaması neticesinde iş yerlerinde gerekli denetimlerin yapılmaması bu süreçte suistimallere de yol açtı. Ağbaba, “Anayasa’nın sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Ücretsiz izin uygulamasına son verilmediği takdirde milyonlarca yurttaş açlıkla baş başa kalmaya devam edecek ve büyük bir sosyal kırılma yaşanacaktır. İnsanlık onuruna yaraşmayan bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli, gerçek bir işten çıkarma yasağı uygulanmalı ve işçilerin normal çalışma ücretlerinde elde ettikleri gelir devlet tarafından güvence altına alınmalıdır” ifadelerini kullandı. (DUVAR)