YAZARLAR

CHP-İYİ Parti seçmeni arasında duygusal kopuş

İYİ Partili Birol Aydemir'in verdiği bilgiye göre iki ayrı şirketin yaptığı kamuoyu araştırmasında seçmenlere “İş birliğine nasıl bakıyorsunuz” sorusu yöneltildi. Genel seçmen üzerinde yapılan ankette yüzde 60 oranında “iş birliğine hayır” yanıtı çıktı. Bu oran İYİ Parti tabanında daha da yüksek oldu. Bu veriler son dönem yaşanan tartışmaların iki parti seçmenini birbirinden iyice uzaklaştırdığına dair bir işaret olarak değerlendiriliyor.

İYİ Parti’nin yerel seçimlere CHP ile iş birliği olmadan girme kararının tartışması sürüyor. Eleştirilere Trabzon’dan yanıt veren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Anlayamadığım, anlamlandıramadığım hem Cumhur İttifakı’nı destekleyenler hem CHP’yi desteklediğini iddia edenler 24 saat küfrediyorlar. Gerçekten anlayamıyorum. Bunun doğruluğuna milletimiz karar verecek. Milletimiz bu kararımızda teveccüh ederse gereğini yapacak, adaylarımız seçilecek. ‘Yanlış yaptın ey Meral Akşener ve İYİ Parti’ diyorsa onun da sorumlunun tamamı bu karşınızda duran kişiye ait. Elbette ‘baş üstüne milletim’ diyeceğiz” dedi.

İYİ Partili yöneticiler de genel başkan gibi aldıkları karara dönük sert eleştirilerden rahatsız. Kararın tek taraflı değerlendirildiğini söyleyen birçok yönetici, iş birliğine hayır diyenlerin açıklamalarının, argümanlarının, sundukları verilerin dikkate alınmamasına tepki gösteriyor. Bunun en dikkat çeken örneği Başkanlık Divanı Üyesi Ahmet Zeki Üçok’un sunduğu iş birliği haritasının yarattığı tartışma.

İş birliğinden yana olan Üçok’un parti yöneticileri ile paylaştığı, daha sonra Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin’in yazdığı çalışmaya göre CHP-İYİ Parti ittifakı olmadan seçime girilirse İYİ Parti bir ilçede, CHP dört il ve 131 ilçede kazanıyor. CHP-İYİ Parti ittifakı yapılarak seçime girilirse İYİ Parti yedi il, 55-85 ilçede, CHP 18 il 189 ilçede kazanıyor. Toplamda CHP-İYİ Parti 25 il ve 260’a yakın ilçede belediye başkanlıklarını alıyor.

İYİ Partili yöneticiler bu raporun konuşulduğu toplantıda iş birliğine karşı çıkan eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir’in de birçok araştırma sonucu ve veri paylaştığını, ama bunların bilinmediğini anlattı. Bu sözler üzerine aradığım Aydemir partinin kapalı toplantılarındaki tartışmaları açıklamanın doğru olmadığını ama bazı verileri paylaşabileceğini söyledi.

“İş birliği olmadan seçim kararını destekleyen çok sayıda veri de siyasi argüman da olduğunu” söyleyen Aydemir’in verdiği bilgiye göre, iki ayrı araştırma şirketinin yaptığı kamuoyu araştırmasında seçmenlere “İş birliğine nasıl bakıyorsunuz” sorusu yöneltildi. Genel seçmen üzerinde yapılan ankette yüzde 60 oranında “iş birliğine hayır” yanıtı çıktı. Bu oran İYİ Parti tabanında daha da yüksek oldu.

Aydemir’e göre bu tabloda AK Parti ve MHP tabanından oy almak için partilerinden memnun olmayan seçmenlere bağımsız, hür, özgün bir siyaset alanı sunmak, AK Parti-CHP arasındaki sıkışmışlık karşısında oy verebilecekleri yeni bir seçenek sunmak gerekiyor.

Son 3 seçimde iktidarla muhalefet arasında yüzde 52-48 oy dağılımının değişmediğine dikkat çeken Aydemir, mevcut ittifakların devamının bunu tekrarlamaktan başka anlam taşımadığını düşünüyor.

İKİ PARTİ SEÇMENİ BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTI 

Aydemir CHP ile İYİ Parti seçmeninin duygusal kopuş yaşadığına dair de çarpıcı bir veri paylaştı. Aydemir CHP’li seçmenin yüzde 70’inin İYİ Partili seçmeni sevmediğini, İYİ Partili seçmenin de yüzde 50’sinin CHP’li seçmeni sevmediğini söyledi. Bu veriler son dönem yaşanan tartışmaların iki parti seçmenini birbirinden iyice uzaklaştırdığına, olası bir iş birliğinde dahi iki parti seçmeninin bir araya gelmekte zorlanacağına dair de bir işaret olarak değerlendiriliyor.

SEÇMENLERİN BİRİNCİ PARTİSİ 'ADAY'

Seçimlere bağımsız girilmesi kararının sonuna kadar doğru olduğunu söyleyen Aydemir bir araştırma sonucu daha paylaştı. Aydemir’in aktarımına göre yakın zamanda yapılan araştırmada seçmenlere “Yerel seçimde hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Ancak cevap şıkkında partilerin yanı sıra “Adaya bağlı” seçeneği de yer aldı. Seçmenler birinci sırada oy vereceği parti yerine “Adaya bağlı” seçeneğini işaretledi.
Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan ibaret olmadığına vurgu yapan Aydemir, bu veriye dikkat çekerek “Yerel seçimde aslolan aday. İş birliği şart değil. İyi adaylar çıkarılırsa sonuç alınır” görüşünde.

Aydemir’e göre eğer doğru adaylar bulunursa İYİ Parti’nin içinde 8-10 il olmak üzere 245 seçim bölgesinde kazanma potansiyeli var. 2019 Yerel Seçimleri'nde bağımsız girip seçim kazanan adaylara dikkat çeken Aydemir, AK Parti’ye karşın bağımsız aday olarak seçim kazanan ve bugün İYİ Parti’de siyaset yapan Ahmet Fakıbaba’yı da hatırlatıyor.

İSTANBUL-ANKARA ADAYLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İYİ Parti’nin 81 ilde aday çıkarma kararının ardından gözler İstanbul ve Ankara Büyükşehir adaylarının ne zaman açıklanacağına çevrildi. İYİ Partili yöneticiler tarih vermiyor ama aday açıklama sürecinin sonlarına doğru bu iki ismin kamuoyu ile paylaşılacağını söylüyor.

ÖZEL SPD KONGRESİNDE: KONUŞMASINI ALMANCA YAPACAK

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) kongresine katılmak üzere Almanya'ya gitti. Kongrede davetli konuklar için ayrılan bölümde 5 dakikalık bir konuşma yapacak olan Özel Gazze - Filistin konusunda bir çağrıda bulunacak. İzmir Bornova Anadolu Lisesi (BAL) Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi mezunu Özel konuşmasını Almanca yapacak.