Çavuşoğlu: TSK'dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Zaho'da düzenlenen saldırının TSK tarafından yapılmadığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) bağlı Duhok kentinin Zaho ilçesine düzenlenen, 8 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı bombardımanla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, TRT'ye yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi suçlayıcı açıklamalar oldu. Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. TSK'dan aldığımız bilgiye göre sivillere saldırı olmadı" dedi.

"Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimiz için Allah'tan rahmet diliyoruz" diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Yaralılara şifa diliyoruz, ihtiyaç olursa yaralıları Türkiye'ye getirebileceğimizi de söyledik. Tabii bu saldırıyla ilgili Türkiye'yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada da net bir şekilde de bunu yalanladık. Türkiye'nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda de hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırmış olmamıştır. Bizim her zaman hedefimiz PKK ya da Suriye'de YPG/PYD terör örgütleri olmuştur.

Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamları ile iş birliği yapabileceğimizi açıkladık. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye'ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları reddediyoruz. Türkiye bir taraftan aydınlatılması için iş birliği yapacağım derken Türkiye'ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil.

Büyükelçiliğimize herhangi bir girme söz konusu değil. Irak makamları gerekli güvenlik tedbirlerini de her yerde aldılar. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bazı vize ofislerimizin önünde bir grup hadsiz asılı bayrağımızı yaktılar. Onun dışında eski büyükelçiliğimizin önünde bir gösteri oldu, daha sonra dağıldılar. Büyükelçiliğimize herhangi bir girme teşebbüsü de olmadı. Irak'ta bugün bir günlük yas ilan edildi, büyükelçiliğimizde bayrağı yarıya indirdik, Irak'taki yasa biz de tüm misyonlarımızla katılmış olduk."

Öte yandan Iraklı yetkililer, Türkiye Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı, Ankara'dan resmi bir özür beklediğini açıkladı. Irak Ulusal Güvenlik Kurulu Türkiye'den "bütün askeri güçlerini Irak'tan geri çekmesini" istedi.(HABER MERKEZİ)