Can Atalay: Artık söylemeliyim, muhalefet Gezi Davası’nda eksik kaldı

Gezi Davası'ndan cezaevinde tutuklu bulunan TİP Milletvekili Can Atalay, Gezi Davası'nda siyasal ve toplumsal muhalefetin çok önemli bir eksiklik yaşadığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi Davası sanıklarından TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, "Gezi Davası ile ilgili siyasal ve toplumsal muhalefetin çok önemli bir eksiklik yaşadığını artık söylemeliyim" diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel'in sorularını yanıtlayan Atalay, “Yalnız kaldığınızı veya bırakıldığınızı hissettiğiniz zamanlar oluyor mu, neden?” sorusuna, “Kişisel olarak ailemden ve arkadaşlarımdan razıyım. Ama Gezi davası ile ilgili siyasal ve toplumsal muhalefetin çok önemli bir eksiklik yaşadığını artık söylemeliyim. Adına karar verilen mahkeme kararlarında ‘Türk milleti adına’ vurgusu ile meşruiyet kaynağı olarak işaret edilen yurttaşlar bu hukuksuzluğu kabul etmiyorlar. Sözcülük vazifesine talip olanların buna uygun davranması gerekiyor, daha fazla gecikmeden...” yanıtını verdi.

Atalay, önümüzdeki 5 yılda Türkiye için temel zorluklara ilişkin şunları söyledi:

“İki temel zorluktan söz edebiliriz. İlki, ekonomik kriz. İkincisi ise mevcut kuralsız Adalet ve Kalkınma Partisi elitlerinin dönemsel gereksinimlerine göre işleyen, anayasasızlaştırılmış bir sürekli olağanüstü hal devletinin yerleşik hale gelmesidir. Bu kural tanımayan işleyiş, olağanüstü hal devleti siyaseti sürdükçe, ekonomik krizin aşılamayacağı gibi, çok yüksek bedellerle bulunan “dış kaynaklar”ı temin edenlere bağımlılık önemli oranda artacaktır. Evet, bu bir “beka” sorunudur ve bağımsızlıktan yana olduğunu ifade eden tüm siyasal ve toplumsal güçlerinin demokrasi mücadelesine güç vermeleri zorunludur. Türkiye’nin geleceğinde bağımsızlıkçı politikalar olmalı. Bu ise demokratik kazanımlarla mümkündür.”

'KOMİSYON ÜYELERİNİ İLK TOPLANTI İÇİN SİLİVRİ’YE DAVET EDİYORUM'

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyelerini ilk toplantılarını yapmak üzere Silivri 9 Nolu Cezaevi’ne davet eden Atalay, “Adalet Bakanlığı bürokrasisinin bu konuda kendilerine izin vereceğini, zorluk çıkarmayacağını umuyorum. Eğer bir zorlukla karşılaşmaları durumunda, üyesi bulundukları parti genel başkanları ile görüşerek bu sorunu kararlılıkla aşacaklarına eminim” diye konuştu.

“Özgür kaldığınızda yapmayı planladığınız ilk üç şey nedir?” sorusuna Atalay, “Bulduğum ilk araçla Hatay’a gideceğim. Hatay’dan hemen sonra Ankara’ya geçip, yemin edeceğim. Ailemle biraz vakit geçirdikten sonra yeni dönem planlaması için arkadaşlarımın mesaisine katılacağım” (KAYNAK)