Bursa Tabip Odası Başkanı: Huzurevleriyle ilgili veriler açıklansın

Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki huzurevinde korona virüsü vakaları ve ölüm yaşandığı öğrenildi. Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan huzurevlerine ilişkin verilerin paylaşılması çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Osman Çaklı

BURSA - Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, korona virüsü nedeniyle huzurevlerinde ölümler meydana geldiğini belirterek, valiliğin açıklama yapmasını istedi.

Nilüfer Belediyesi'nin huzurevinde hastalığa yakalanan ve ölen kimsenin olmadığına değinen Türkkan, kimi huzurevlerinde ise korona virüsü kaynaklı ölen yaşlıların olduğu duyumu aldıklarını ifade etti. Yıldırım ilçesinde bulunan huzurevinde korona virüsü kaynaklı ölümler olduğu öğrenildi. İki farklı kurumdan birinde hiç hastalık görülmezken, diğerinde çok sayıda hasta ve ölüm olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Türkkan, "Sonuç olarak bu, beceriksizliği ve kötü yönetimi işaret etmektedir" dedi.

'VERİLER PAYLAŞILMALI'

Sürecin şeffaf yürütülmediğini belirten Türkkan, Bursa valiliğine şu soruları yöneltti: "Huzurevlerinde Covid-19 hastalığına yakalanan ya da yaşamını yitiren personel var mı? Benzer biçimde Covid-19 hastalığına yakalanan veya yaşamını yitiren huzurevi sakini var mı? Varsa olgu ve ölümler hangi huzurevlerinde görüldü? BTO olarak bu verinin toplum ile acilen paylaşılmasını bekliyoruz."

'AŞILA'NIN ÇÖKÜŞÜ PLANSIZLIK'

'Aşıla' programının çökmesiyle Bursa'da iki gün aşı yapılamadığını söyleyen Türkkan, "Aşılar daha gelmeden önceki dönemde ihtiyaca cevap verecek uygun programların hazırlanması gerekiyordu" dedi ve şu bilgileri verdi:

"Sağlık Bakanlığı en başta bir planlama yapıldığını söylemişti. Ancak her dört ASM’den (Aile Sağlığı Merkezi) birinde aile sağlığı çalışanı yoktu, her sekiz ASM’den birinde doktor yoktu. Bunların tamamlanması gerekiyordu. Aşılamada verdikleri rakama ulaşamadılar. Günde 1,5-2 milyon insanın aşılanabileceği söylenirken şu an çok düşük aşılama yapabiliyorlar. Aşıyı periferi yaymak lazımdı, yani aile hekimlerine, en uç noktaya kadar aşının ulaştırılıp, sağlık kurumları tarafından yapılıyor olması gerekirdi. Aile hekimlerine ne zaman aşı gidecek? Aile hekimlerinin birimleri, personel sayısı, fiziksel ortamları uygun mu?"

Aile hekimleri yeni yeni devreye sokulduğunu sözlerine ekleyen Türkkan, Türkiye'de daha önce farklı hastalıklarda başarılı aşı süreçlerinin olduğunu hatırlatarak, "Kapı kapı dolaşarak aşı yaptığımız zamanlar oldu. Ciddi bir tecrübemiz var ama bunu kullanamadık" diye konuştu.

Aşı için gelen insanların evlerine yollandığını söyleyen Türkkan, sağlık çalışanları ile vatandaşın karşı karşıya bırakıldığını ve sağlıkçıların sıkıntı yaşadığına dikkat çekti. Türkkan, Kötü sağlık yönetimi yüzünden sorumlu tutulan sağlık çalışanları, insanlarla karşı karşıya kalıyor.