Boğaziçi'nin 'vekil' rektörü Naci İnci kimdir?

Prof. Dr. Naci İnci, göreve başlamasının 7. ayında görevden alınan Melih Bulu'nun yerine vekaleten rektör oldu. İnci, Bulu'nun rektör yardımcılığı görevini kabul etmesi ile gündeme gelmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Prof. Dr. Naci İnci, 1987'de Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecesini, 1992'de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı.

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993-1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya'daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi'nde konuk profesör olarak bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu döneminin başlaması ile birlikte kendisiyle çalışmayı kabul eden ilk akademisyenlerden olan İnci rektör yardımcılığı görevinin ardından vekaleten Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) Müdürü de olmuştu. Fizikçi olan İnci'nin sosyoloji, siyaset bilimi, tarih, psikoloji gibi sosyal bilim dallarındaki yüksek lisans programlarını ve tezlerini koordine eden SBE'nin başına geçmesi Boğaziçi akademisyenleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. (HABER MERKEZİ)