Boğaziçi'nde direniş 619'uncu gününde

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 417'nci, atamalara karşı direniş ise 619'uncu gününe girdi.

Fotoğraflar: Elçin Üner
Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 Ocak 2021'de Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu'nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 619'uncu gününde Boğaziçili akademisyenler bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu'nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci'yi protesto ettiler.

Direnişin 89'uncu haftasında yayımlanan bilgi notunda şu ifadelere yer verildi:

"Bugün 14 Eylül 2022, Çarşamba. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 21’nci ayı, 89’uncu haftası devam ediyor. Bugün direnişin 619’uncu günü!

Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının üç yüz seksen dördüncü, 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının üç yüz üçüncü, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı ikinci kez görevden almasının altmış birinci, Candan’ın İnci’nin talimatıyla tekrar kampüse alınmayışının ise otuzuncu günü’.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 417’nci kez rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde 'Kabul Etmiyoruz' yazan döviz taşıdılar." (HABER MERKEZİ)