Boğaziçililerin nöbeti 270'inci gününde: Vangelis bizimle

Boğaziçi akademisyenlerinin rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 270'inci gününe girdi. Boğaziçililer, 2015'te vefat eden Tarih Bölümü akademisyenlerinden Vangelis Kechriotis’i andı.

Fotoğraf: Can Candan
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 Ocak 2021'de Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu'nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 270'inci gününde Boğaziçililer bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu'nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci'yi protesto ettiler.

Direnişin 39'uncu haftasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bugün 30 Eylül 2021, Perşembe. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 39. haftası devam ediyor. Bugün direnişin 270. günü. Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde rektör olarak atanmasının kırkıncı; 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin rektör vekili iken Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden almasının yetmiş beşinci günü.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 181. kez rektörlük binasına döndüler. Nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler, üzerinde "Can Candan Yalnız Değildir" yazan Can Candan fotoğrafları ile derslerine son verilen Feyzi Erçin’in ve 2015 yılında hayatını kaybeden meslektaşları Tarih Bölümü akademisyenlerinden Vangelis Kechriotis’in doğum günü olması vesilesiyle Kechriotis’in üzerinde “Vangelis Bizimle” yazan fotoğraflarını taşıyan akademisyenler, nöbetlerinin ardından Can Candan’ın işten çıkarıldığı gün başlattıkları oturma eylemine devam ettiler." (HABER MERKEZİ)