Meral Danış Beştaş sordu, Ali Yerlikaya yanıtladı: Yolsuzluk var

HEDEP Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın Horosan Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin sorusunu İçişleri Bakanı Yerlikaya yanıtladı: "İki kişiye çeşitli adlarla mali ödeme yapıldı."

HEDEP Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş
Google Haberlere Abone ol

Emrullah Bayrak

ERZURUM - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, HEDEP Grup Başkan Vekili ve Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın Horasan Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin verdiği soru önergesini cevapladı. Buna göre Yerlikaya, iki kişiye mali ödeme yapıldığını söyledi. 

'MALİ ÖDEMELER TESPİT EDİLDİ'

AK Parti'nin Horasan Belediyesi'nde 12.05.2019-11.07.2023 tarihlerini kapsayacak şekilde genel denetim yapıldığını belirten Yerlikaya, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre alınmış geçerli bir genel kurul kararı olmaksızın Horasan Belediyesi Personel Limited Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi iki kişiye, çeşitli adlarla mali ödemelerin yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Şirket yönetim kurulu üyelerinin almış olduğu ücret ve/veya huzur haklarına ilaveten şirket hissedarıymış gibi davranarak tamamı Horasan Belediyesi'nden aktarılan meblağlardan oluşan gelir üzerinden kendi nam ve hesaplarına kar payı altında yüksek meblağlarda para almalarının mevzuata aykırı olduğunu anlatan Yerlikaya, şöyle devam etti: "Belediye ve şirket arasındaki hizmet alım ihale şartnamesinin incelenmesi gerektiği fakat Horasan Belediyesi'ne yazılan yazıda ihale şartnamesinin bulunmadığının bildirildiği, bir kişinin işe alım süreci ve devamında kanun hükümlerine riayet edilmediği iddialarıyla ilgili olarak '4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun' kapsamında işlem süreci devam etmektedir."

BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETMİŞTİ

Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, AK Parti Genel Merkezi'nin talimatları doğrultusunda geçen ay istifa etmişti. Horasan Belediyesi Meclisi, Aydın'ın yerine Belediye Başkanlığı'na Daştan Bingöl'ü seçmişti. Temmuz ayında Horasan Belediyesi'ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda, Abdülkadir Aydın’ın yeğeni İlhan Aydın tutuklandı. İdari ve Mali Hizmetler Müdürü olan İlhan Aydın, 1.5 milyon lirayı zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

En son ekim ayı başında 'ihaleye fesat karıştırmak' ve 'zimmet' suçlarından yapılan operasyonda ise Belediye Başkanı Abdülkadir Aydın'ın oğlu Zülküf Aydın, Horasan Belediyesi'nin fen işleri biriminde çalışan Nevzat Karadeniz, muhasebe biriminde çalışan Muhammed İlhan ve Melik Fırat ile Abdulmuttalip Aktaş, Zeki Fırat ve Berat Aydın gözaltına alındı.

Nevzat Karadeniz, Muhammed İlhan ve Melik Fırat tutuklandı. 4 kişi de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Şüpheliler, 20 milyon liralık yolsuzluk yapmakla suçlanıyor. Horasan Belediyesi'ne yönelik yolsuzluk soruşturması ise devam ediyor. Dosyada gizlilik kararı bulunuyor.