Berlin'de '101 Aksaçlı'ya destek toplantısı

Temmuz ayında yayınlanan '101 Aksaçlı' bildirisine destek vermek Berlin'de toplantı düzenlendi. Toplantıya Cem Özdemir, Can Dündar, Aslı Erdoğan gibi isimler katılırken Zülfü Livaneli, Rıza Türmen, Aydın Engin, Fatih Akın destek mesajları gönderdi.

Berlin'deki toplantıya Serpil Midyatlı, Can Dündar, Aslı Erdoğan, Cem Özdemir, Osman Okkan, Ziya Pir (soldan sağa) katıldı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Berlin'de 'Akdeniz'de Barış, Türkiye'deki demokratlarla dayanışma' adıyla düzenlenen toplantıya Cem Özdemir, Can Dündar ve Aslı Erdoğan'ın da aralarında olduğu gazeteci, siyasetçi, yazar ve akademisyenler katıldı. Toplantıya yazar, müzisyen Zülfü Livaneli ve gazeteci Oya Baydar'ın da aralarında olduğu pek çok isim de online destek verdiler. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen mesaj gönderdi.

Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD'nin binası, Willy-Brandt Haus'da gerçekleşen etkinliğe Alman Yazarlar Birliği PEN, Alman Yayıncılar Birliği ve Alman Gazeteciler Sendikası gibi Almanya`daki gazete ve yazar kuruluşlarından yoğun katılım oldu. Almanya PEN Başkanı Regula Venske toplantı konukları arasında yer aldı.

CEM ÖZDEMİR: ÜYELİK ASKIYA ALINSIN

Toplantıda Ahmet Altan, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala gibi isimlerin tutukluluk süreçleri eleştirilirken HDP'nin demokratik şekilde seçilmiş temsilcilerine yönelik de sert bir baskının sürdüğü; fikir özgürlüğü ve hak ihlallerinin arttığı ifade edildi. Toplantıda Türkiye`nin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaya askeri müdahalesinin Akdeniz coğrafyası barışını da zora soktuğu kaydedildi. 

Yeşiller eski Eş Genel Başkanı Cem Özdemir, Almanya'nın, Erdoğan'ın dış politikasını etkileyebileceğini ifade etti. Özdemir Avrupa Birliği'ni hem işbirliği hem de üyelik sürecini sonladrımak istemekle eleştirdi. Özdemir Almanya Federal Cumhuriyeti hükümetinden Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını uygulamayı reddetmeye devam etmesi durumunda Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasını talep etti. Özdemir Almanya'dan, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını uygulamayı reddetmeye devam etmesi durumunda Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasını talep etti. 

Yazarlar Birliği PEN-Almanya ikinci başkanı Ralf Nestmeyer Alman hükümetinin artık harekete geçmek zorunda olduğunu, Kavala için şimdiye kadar gösterdiği faaliyetlerin yeterli olmadığını ve diplomatik baskının yükseltilmesinin gerektiğini, ancak Berlin’in mülteci durumundan dolayı suskun davrandığını belirtti.

101 AKSAÇLI ÇAĞRISI

Yazar Aslı Erdoğan, Doğan Akhanlı, Safter Çınar, Ziya Pir, Reyhan Şahin de Türkiye'deki son gelişmelere dikkat çektiler. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan çağrıyla 'Toplumun her kesimine adil ve özgür bir topluma ulaşmak için bütün muhalefet güçlerinin bir demokrasi ittifakında gecikmeksizin buluşması' gerektiğini belirten “101 Aksaçlı” da toplantının çağrıcıları arasındaydı.

Organizyonu gerçekleştiren Türk Alman Kültür Forumu Başkanı Osman Okkan, amaçlarının Türkiye’deki 101 Aksaçlı inisiyatifinin yanında yer almanın yanı sıra, ülkenin demokratikleşme sürecine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)