101 Aksaçlı bildirisine Almanya’dan destek

İçerisinde yazar, oyuncu, gazeteci, bilim insanı ve siyasetçilerin bulunduğu Aksaçlılar oluşumu, Türkiye'deki gençlere seslendikleri 101 imzalı bir çağrı bir metni yayınlamıştı. Aksaçlılar'a Almanya'dan da önemli bir destek geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya PEN Merkezi, Alman Gzeteciler Birliği, Alman Gazeteciler Derneği, Alman Kitap Yayıncıları Birliği Kurumu, Almanya-Türkiye Kültür Forumu gibi Alman kamuoyunda ağırlığı olan örgütler ortak bir bildiri yayınlayarak bir süre önce Türkiye’de kamuoyuna açıklanan “101 Aksaçlılar Bildirisi”ne destek ve “Doğu Akdeniz’de barış” çağrısı yaptılar.

Açıklamada, duayen gazeteci Günther Wallraff, Alman Yeşiller Partisi’nin eş başkanlarından Cem Özdemir, Türkiye kökenli sosyal demokrat politikacı Lale Akgün, ünlü film yönetmeni Fatih Akın, yazar Aslı Erdoğan, gazeteciler Banu Güven, Ahmet İnsel, Can Dündar, Celal Başlangıç, Doğan Özgüden, İnci Özgüden Tuğsavul, Alman Pen Merkezi Başkanı romancı Regula Venske gibi isimlerin olduğu 30 aydın ilk imzacılar olarak yer aldı.

Açıklamada, bir süre önce Türkiye’de kendilerini “aksaçlı” olarak tanımlayan 101 ünlü aydının imzalarıyla insan hakları, barış ve demokrasi için acilen bir demokratik muhalefet çağrısı yineledi ve hem AK Parti’ye, hem  de muhalefet partilerine eleştiriler yöneltildi. Almanya kamuoyunun Türkiye’deki bu demokratik muhalefetin bu çağrısına dayanışma amacıyla imzalarıyla destek vermeleri istendi.

Çağrının Avrupa'daki imzacıları soyadı sıralamasına göre şu isimlerden oluştu:

Taner Akçam, Lale Akgün, Doğan Akhanlı, Fatih Akın, Süleyman Ateş, Mustafa Ayrancı, Celal Başlangıç, Kemal Bozay, Anke Brunn, Angelika Claussen, Hıdır Çelik, Safter Çınar, Burak Çopur, Molla Demirel, Süleyman Demirtaş, Amke Dittert, Can Dündar, Kenan Engin, Hüseyin Erdem, Aslı Erdoğan, Çiler Fırtına, Ahmet Kerim Gültekin, Kazım Gündoğan, Nezahat Gündoğan, Ülkü Gürkan-Schneider, Banu Güven, Ahmet İnsel, Atilla Keskin, Kader Konuk, Klaus Kost, Dilek Mayatürk-Yücel, Ralf Nestmeyer, Osman Okkan, Mehmet Oturan, Alper Öktem, Nafiz Özbek, Cem Özdemir, Doğan Özgüden, İnci Özgüden-Tuğsavul, Toni Rütten, Alexander Skipis, John Steinmark, Nilüfer Tarıkahya, Kamil Taylan,  İlyas Uyar, Regula Venske, Felix von Grünberg, Günter Wallraff, Kemal Yalçın. (HABER MERKEZİ)

Aksaçlılardan gençlere: Sesimize kulak verinAksaçlılardan gençlere: Sesimize kulak verin