Aksaçlılardan gençlere: Sesimize kulak verin

Türkiye'nin önde gelen isimlerinden oluşan 101 kişi "Aksaçlılar sesleniyor" diyerek gençlere çağrıda bulundu. "Haklarımızı talep etme zamanıdır" diyen Aksaçlılar "Yarının aydınlığı sizlerin ellerinde. Ve biz aksaçlılar o aydınlığı yaşarken görmek istiyoruz" dediler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçerisinde yazar, oyuncu, gazeteci, bilim insanı ve siyasetçilerin bulunduğu Aksaçlılar oluşumu, Türkiye'deki gençlere seslendikleri bir metin yayınladı. 101 imzalı çağrı metninde hükümetin baskıcı politikaları eleştirildi ve gençlere uyarılarda bulunuldu. Aksaçlıların yayınladığı metin şöyle:

'ARAMIZA NİFAK SOKULUYOR'

"Farklı kesimlerden, farklı geçmişlerden, farklı siyasetlerden gelen; uzun yılları arkasında bırakmış biz aksaçlılar, ülkemizin adil ve özgür bir toplumda, sulh sükûn içinde yaşamayı hak eden bütün insanlarına, özellikle de umudumuz olan gençlere sesleniyoruz. Görüp geçirdiklerimize dayanarak söylüyoruz: Ülkemiz bugüne kadar böylesine koyu bir karanlık, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, toplumsal doku çürümesi, dünyada yalnızlaşma, itibarsızlaşma yaşamamıştı. Anayasa fiilen askıya alınmış durumda, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı Saray’ın emri altında, kolluk güçleri keza. Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor. Tam bir keyfîlik ve baskı ortamında demokrasinin ve hukukun son kırıntıları da süpürülüyor. Vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit eden, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, yurttaşlık haklarımızı yok eden, meslekî örgütlenmemizi iktidara tâbi kılan, haber alma hakkımızı kısıtlayan, ifade özgürlüğünü budayan yasa ve uygulamalar tepemize art arda balyoz gibi indiriliyor. Yayılmacı, fetihçi heveslerle; 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesinin yerini yedi düvelle savaş, çatışma, düşmanlaşma alıyor. En önemlisi: cephelere bölünüyoruz. Aramıza nifak sokuluyor ki, dindarı laiki, sünnisi alevisi, sağcısı solcusu, Türkü Kürdü, genci yaşlısı bu gidişata 'dur' demesin."

'HEPİMİZ TEHDİT ALTINDAYIZ'

"Kimse, 'bana dokunmaz, beni ilgilendirmez' rehavetine kapılmasın, hepimiz tehdit altındayız. Bizler ekonomik güçlüklerle, aşımız işimiz için mücadele ederken, iktidardakilerin attığı her adım havamızı biraz daha zehirliyor, toplumu nefes alamaz hale getiriyor. Bizi etkilemez sandığımız yasal kısıtlama ve uygulamalar sadece özgürlüğümüzü değil aşımızı, işimizi de tehdit ediyor. İktidarı uyarıyoruz: Elinizde iktidar gücü var. O güce dayanarak, rıza değil dayatmayla yönetmeye çalışıyorsunuz. Geniş kitleler memnuniyetsiz, tedirgin, huzursuz. Sessizlikleri, var olduğunu sandığınız desteğe değil korkuya ve çaresizliğe dayanıyor. Ancak, gün gelir suskun itirazlar büyür, sandığa yansır, seçmen bu gidişata dur der. O günlerin yaklaştığını siz görmeseniz de bizler görüyoruz. Muhalefete sesleniyoruz: AKP-MHP koalisyonu gücünü muhalefetin dağınıklığından alıyor. Çaresiz ve kararsız insanlarımız; güvenebileceği, dayanacağı sağlam bir seçenek arıyor. Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir. Çözüm; bütün muhalefet güçlerinin, kendi çizgilerini, kendi varlıklarını koruyarak temel ilkelerde buluşacakları demokrasi ittifakını gecikmeden kurmaktır."

'SESİMİZE KULAK VERİN'

"Size seslenişimizi akıl vermek, büyüklenmek olarak değil bunca yılın içinden süzülmüş deneyimlerimizin özeti ve size hak ettiğiniz aydınlık ülkeyi bırakamamış olmanın eksiklenmesi olarak kabul edin. Bizler umudumuzu hiç yitirmedik. Ülkemizin uçuruma sürüklenmesine, gençlerimizin geleceğinin çalınmasına, halkın yoksulluğa mahkûm edilmesine, kaynakların talanına, doğanın tahribine, kadınlara, halklara, gençlere dayatılan bu yaşama dün olduğu gibi bugün de isyan ederken, umudumuzu sizlere bağlıyoruz. Size dayatılan bölünmeleri, düşmanlıkları, sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin. Özgürlüklerimize, aşımıza ekmeğimize, yaşam tarzlarımıza sahip çıkma, haklarımızı talep etme zamanıdır. Yarının aydınlığı sizlerin ellerinde. Ve biz aksaçlılar o aydınlığı yaşarken görmek istiyoruz."

Metne imza atan 101 isim şöyle: Abdullah Nefes, Abdülbaki Erdoğmuş, Ahmet Aykaç, Ahmet İnsel, Ahmet Telli, Ahmet Türk, Ali Bayramoğlu, Ali Sirmen, Altan Öymen, Arif Keskiner, Atilla Dorsay, Aydın Cıngı, Aydın Engin, Ayşe Erzan, Ayşenur Arslan, Baskın Oran, Binnaz Toprak, Bülent Ortaçgil, Canan Arın, Celal Doğan, Cem Toker, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Cihangir İslam, Coşkun Özdemir, Doğan Bermek, Ercan Karakaş, Erdoğan Aydın, Ersin Kalaycıoğlu, Ersin Salman, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır, Eşber Yağmurdereli, Fatma Gök, Fatmagül Berktay, Fehmi Koru, Fikri Sağlar, Filiz Ali, Genco Erkal, Gençay Gürsoy, Gökhan Akçura, Gürel Tüzün, Hacer Ansal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Hayri İnönü, Herkül Milas, İbrahim Betil, İbrahim Sinemillioğlu, İlhan Tekeli, Kazım Güleçyüz, Korkut Boratav, Marta Kalyoncu, Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, Melek Ulagay, Meral Tamer, Meryem Koray, Moris Gabbay, Murat Belge, Murat Karayalçın, Müjde Ar, Nadire Mater, Nazar Büyüm, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurettin Sözen, Orhan Pamuk, Orhan Silier, Osman Ulagay, Oya Baydar, Öget Öktem Tanör, Ömer Madra, Peral Bayaz, Rakel Dink, Reşit Canbeyli, Rıza Türmen, Selçuk Erez, Serra Yılmaz, Süleyman Coşkun, Süleyman Çelebi, Şahin Tekgündüz, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Şevket Pamuk, Şükran Soner, Şükrü Aslan, Tarhan Erdem, Tarık Ziya Ekinci, Tuğrul Eryılmaz, Turhan Günay, Tülin Dursun, Ümit Aktaş, Üstün Ergüder, Vecdi Sayar, Veysi Dündar, Yaşar Okuyan, Yücel Erten, Zeynep Oral, Ziya Halis, Zülfü Livaneli.

(HABER MERKEZİ)

Etiketler Zülfü Livaneli Binnaz Toprak Oya Baydar Arif Keskiner Ahmet Telli Cengiz Çandar hasan cemal Serra Yılmaz Fikri Sağlar Orhan Pamuk Fehmi Koru Şebnem Korur Fincancı Ahmet Türk genco erkal Aydın Engin Tarhan Erdem Baskın Oran Necmiye Alpay ertuğrul günay Ali Bayramoğlu Tuğrul Eryılmaz Selçuk Erez murat karayalçın Nadire Mater ahmet insel turhan günay Celal Doğan korkut boratav Tarık Ziya Ekinci Hayri İnönü ayşenur arslan şanar yurdatapan rakel dink Yücel Erten nesrin nas rıza türmen murat belge Cem Toker Cihangir İslam müjde ar ercan karakaş Kazım Güleçyüz atilla dorsay Altan Öymen ertuğrul yalçınbayır bülent ortaçgil abdullah nefes ziya halis halil ergün Ömer Madra Gökhan Akçura filiz ali zeynep oral Ahmet Aykaç Aydın Çıngı Ayşe Erzan Cengiz Aktar Doğan Bermek Ersin Salman Eşber Yağmurdereli Fatmagül Berktay Gençay Gürsoy Hacer Ansal Meral Tamer Nazar Büyüm Nesteren Davutoğlu Orhan Silier Osman Ulagay Süleyman Çelebi Şükran Soner Vecdi sayar Yaşar Okuyan ilhan tekeli İbrahim Betil üstün ergüder Ümit Aktaş nurettin sözen ali sirmen Öget Öktem Tanör Abdülbaki Erdoğmuş Meryem Koray Erdoğan Aydın Melek Ulagay Fatma Gök canan arın veysi dündar ersin kalaycıoğlu Coşkun Özdemir Gürel Tüzün Herkül Milas İbrahim Sinemillioğlu Marta Kalyoncu Mehmet Hayri Kırbaşoğlu Moris Gabbay Peral Bayaz Reşit Canbeyli Süleyman Coşkun Şahin Tekgündüz Şevket Pamuk Şükrü Aslan Tülin Dursun AKsaçlılar