Barış Annesi Hayriye Türkekul'a 6 yıl 3 ay hapis

Barış Annesi Hayriye Türkekul'e "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Barış annesi Hayriye Türkekul (73) hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Türkekul ve avukatı Mehdi Özdemir duruşmada hazır bulundu. Duruşma, iddia makamının önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaayı tekrarlamasıyla başladı. ,

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, savcı, Türkekul’un katıldığı basın açıklamaları, eylem ve etkinlikler ile açlık grevlerini suç unsuru olarak gösterdi. Savcı, Türkekul’un 2019 yılında açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek için girdiği açlık grevi ve Rosa Kadın Derneği'ne üye olmasını “örgüt üyeliğine” gerekçe yaptı. 

Avukat Mehdi Özdemir, müvekkili Türkekul'un suçsuz olduğunu belirterek, beraat talebinde bulundu. Türkekul da önceki savunmasını yinelediğini belirterek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, savcılık mütalaasını esas alarak, Türkekul’a 6 yıl 3 ay hapis ceza verdi. 

ÜYELİĞE BERAAT VERİLMİŞTİ

Türkekul'un ceza almasına gerekçe yapılan Rosa Kadın Derneği üyeliğine dair daha önce de Fatma Gültekin hakkında dava açılmıştı. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Gültekin hakkında beraat kararı vermişti. (HABER MERKEZİ)
 

Etiketler Barış annesi ceza