Bakan yardımcısı Mehmet Fatih Kacır açıkladı: Astronot adaylarımızı yakında seçeceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır "İlk Türk astronotumuzu uzaya göndereceğiz. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkie'nin uzayla ilgili çalışmalarını anlattı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilen 1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu'nda konuşan İsmail Demir "Bu yolculuk Türkiye'nin yolculuğu" ifadesini kullandı. Demir, uzay konusunda tecrübe edinilmemesi, tarihçe kazanılmaması halinde başkalarının söylediğini dinlemekten ve onların izinden gitmekten başka çare kalmayabildiğini belirterek, bu açıdan regülasyon anlamında uzay hukuku çalışmalarının önemli olduğunu söyledi.

Türkiye Uzay Ajansının, uzay projelerinin hamiliğini yaptığını anımsatan Demir, ROKETSAN, DeltaV gibi şirketlerin fırlatma teknolojileri alanında çalışmalar yürüteceğini, TÜBİTAK UZAY, TÜRKSAT, TUSAŞ ve benzeri şirketlerin de diğer faaliyetleri yürütmeye devam edeceklerini bildirdi.

Demir, "Uydu konusunda da Türkiye önemli bir girişime yakın zamanda imza atıyor olacak. Bir uydu şirketimiz, çeşitli kabiliyetleri olan şirketlerin birleşmesiyle oluşacak. Uydu, optik, uzay hukuku, uzay meteorolojisi, uzay dinamiği, uzay malzemesi gibi bir dizi konu var. Bunların da paralelinde Türkiye'deki üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından yürütülmesini bekliyoruz" diye konuştu.

ASTRONOT SEÇİMİ YAKINDA BAŞLIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da Milli Uzay Programı'na ilişkin bilgi verdi. Kacır, 2023'te milli ve özgün teknolojiler kullanılarak Ay ile teması gerçekleştirmeyi, 2028'de Ay'a yumuşak iniş yapmayı hedeflediklerini belirtti. Mehmet Fatih Kacır, "Programımızdaki bir diğer önemli adım ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz." dedi. (AA)