BAE Hoşgörü Bakanı Nahyan'a cinsel saldırı suçlaması

İngiliz vatandaşı Caitlin McNamara, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek Al Nahyan'ı cinsel saldırı suçlamasıyla polise şikâyet etti. İngiltere polisi, kadının güvenliğiyle ilgili endişeleri ciddiye alarak her hafta kendisini kontrol etmesi için bir memur görevlendirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de bir kadın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek Al Nahyan'ı cinsel saldırıyla suçladı. The Sunday Times'ın haberine göre, 32 yaşındaki Caitlin McNamara, 69 yaşındaki Al Nahyan'ı polise şikayet etti.

'DUBAİLİ PRENSESLERE NELER YAPTIKLARINI BİLİYORDUM'

Habere göre saldırı, bu yıl Sevgililer Günü'nde, McNamara'nın Abu Dabi Hay Edebiyat Festivali'nin açılış hazırlıklarını görüşmek üzere çağrıldığını düşündüğü Nahyan'ın özel bir adadaki villasında gerçekleşti. McNamara, olaya ilişkin "Korkmuştum. Kendilerini kaçıranlar ve hapis tutanların elinden kurtulmaya çalışan Dubaili prenseslere ne yaptıklarını biliyordum. Bu adam, hayatımın her yönünü kontrol ediyordu, uçuşlarım, vizem gibi. Gücünü ve etkisini bilecek kadar (BAE'de) yeterince zaman geçirmiştim" dedi.

TELEFON KAYITLARINI GÖSTERDİ

Sputnik'in aktardığına göre, villadan kaçan McNamara doktor annesini arayarak tıbbi tavsiye alırken ülkeden ayrılma planları yaptı. Bu sırada Bakan Nahyan, McNamara'yı aramaya devam etti. Telefon kayıtları, olaydan sonraki gün Nahyan'ın 14 kez aradığını ve 16 Şubat Pazar günü de mesaj gönderdiğini ortaya koydu.

Kadın, görüştüğü konsolosluk yetkililerinin, kendisine ülkeyi terk etmesi ve polise şikayette bulunmaması, aksi halde gözaltına alınabileceği yönünde uyarıda bulunduğunu öne sürdü. Hazırlığında görev aldığı festivalin gerçekleşmesine iki gün kala, 23 Şubat'ta BAE'den ayrılıp Umman'a geçen McNamara, 5 Mart'ta ülkesi İngiltere'ye döndü.

'DÜNYANIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNDE ETKİLİ'

İlerleyen günlerde başkent Londra'da polise başvuran McNamara, üç saat görüntülü ifade verdi. Polis, kadının güvenliğiyle ilgili endişeleri ciddiye alarak her hafta kendisini kontrol etmesi için bir polisi görevlendirdi. McNamara, "Bakanın gücü ve etkisi, bu ülke (İngiltere) de dahil olmak üzere dünyanın büyük bir bölümünü kapsıyor" dedi.

Londra'nın önde gelen avukatlarından Carter Ruck ise Nahyan hakkında evrensel yargı yetkisi kapsamında İngiltere'de dava açıp açamayacaklarını araştırmaya başladı. Bu konudaki hukuki görüşün Kraliyet Savcılık Servisi'ne gönderildiği ancak henüz açıklanmadığı belirtildi. Öte yandan McNamara, festival komitesini de kendisine destek olmamakla suçladı.

NAHYAN YALANLADI

Nahyan, iddialara ilişkin gazetenin sorularını cevapsız bırakırken kendisini temsil eden hukuk bürosundan "Müvekkilimiz, iddia edilen olaydan sekiz ay sonra ulusal bir gazete aracılığıyla gelen bu iddia karşısında şaşırmış ve üzülmüştür" denildi.

69 yaşındaki Nahyan, Abu Dabi emiri ve BAE Devlet Başkanı olan Halife bin Zayid Al Nahyan'ın da üyesi olduğu aileye mensup. Business Insider'a göre, dünyanın en zengin dördüncü kraliyet ailesi olan Nahyan ailesinin İngiltere'de birçok mülkü bulunuyor. Ailenin diğer bir üyesi Şeyh Mansur bin Zayed El Nahyan, Premier Lig kulüplerinden Manchester City'nin sahibi. (Sputnik)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR