Ayhan Bilgen: İttifaklar olmadıkça dönüşüm mümkün olmayacak

Tutuklu olarak cezaevinde bulunan ve yerine kayyım atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, ittifaklar olmadan HDP'de “iç dönüşüm” yaşanamayacağını belirtti. Bilgen, “Kısır döngüden çıkışın tek yolu dayanışmayı aşan, aynılaşmayı doğurmayacak sahici ittifaklardır. İttifaklar olmadıkça iç dönüşüm mümkün olmayacak, bu olmadıkça da çatışmalı süreç son bulmayacaktır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'ye yönelik Kobanê soruşturmasında tutuklanan ve yerine kayyım atanan HDP'li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen'in açıklaması, Twitter hesabından paylaşıldı.

“Neden İttifak Ve Nasıl Bir İttifak” başlıklı açıklamasında Bilgen, Kürt sorunu çözülmeden hiçbir sorunun kalıcı bir biçimde çözülemeyeceğini belirtti.

“Şimdi daha net görüyorum ki Kürtlerin siyaset yapma tarzı değişmedikçe devletin Kürt siyaseti değişmiyor, devletin Kürt siyaseti değişmedikçe Kürtlerin siyaset biçimi, kalıpları ve tarzı değişmiyor” diyen Bilgen, ittifaklar kurulmadan “iç dönüşüm” olmayacağı vurguladı.

Bilgen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

KISIR DÖNGÜDEN ÇIKIŞIN YOLU İTTİFAKLARDIR: Bu kısır döngüden çıkışın tek yolu dayanışmayı aşan, aynılaşmayı doğurmayacak sahici ittifaklardır. İttifaklar olmadıkça iç dönüşüm mümkün olmayacak, bu olmadıkça da çatışmalı süreç son bulmayacaktır. İttifak, adı üzerinde ayrı olanların belli kurallar ekseninde bir araya gelmesidir. Daimi birliktelik değil, amaçlarla sınırlı ortak hareket etmektir.

TÜRKİYE'DE BU CESARETİ GÖSTEREBİLECEK BİR ÖZNE VAR MI?: Kürt sorununun can yakıcılığı güçlü bir belirleyicidir ve onunla angaje olmuş dinamiklerin kendisi olarak, kendi özgürlükleri ile kalması mümkün gözükmemektedir. Haricen kurulacak ilişkilerde ise elbette herkes kendi gündemine odaklanacak ama dışlamaya yönelik gerilim politikasına karşı kararlı bir tavır sergilenecektir. Türkiye siyasetinde bu cesareti gösterebilecek bir özne var mıdır? Olabilir mi? Başka seçenek yoksa olmak zorundadır.

BU RİSK VE SORUMLULUK GÖZE ALINMALI: Dışlamanın doğuracağı riski Suriye'de, Irak'ta gören ve evrensel değerlere dayalı ama yerel çözümü öngören herkes bu riski ve sorumluluğu göze almalıdır. Özetle Türkiye siyaseti, ne sadece HDP ile, ne HDP'siz pozisyonunda kilitlenmiştir. Bu kilidi açacak girişim; çaba ve arayışlar Türkiye'ye 2023'e hazırlayacak sahici özne inşalarıdır. Öznesi olmayan faili meçhul cümleler yerine neyin, ne kadar ve nasıl olabileceğini somut tarife odaklı bir siyasi çalışma sadece içerde değil, Irak, Suriye ve hatta İran'da bile yakın tehlikeyi bertaraf edecek, uzun iç savaş riskini önleyecektir. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Ayhan Bilgen HDP