Avustralya, aşı karşıtı Djokovic'in vizesini ikinci kez iptal etti

Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesinin ikinci kez iptal edildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Erkekler dünya sıralamasında bir numarada bulunan aşı karşıtı Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesi ikinci kez iptal edildi. Djokovic'in vize başvurusuna ilişkin formlarda yalan beyanda bulunup bulunmadığını incelemeye alan Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, ünlü tenisçinin 'sağlık riski oluşturabileceğini' söyleyerek vizesinin iptal edildiğini duyurdu. Söz konusu açıklamanın arından, Djokovic'in sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Daha önce verilen iptal kararının bozulduğunu aktaran Hawke, "Göç Yasası'nın 133C (3) maddesi uyarınca, Novak Djokovic'in vizesini kamu yararı doğrultusunda iptal etmek için yetkimi kullandım” ifadelerini kullandı. Göç Yasası'nın işaret edilen maddesi kapsamında Djokovic, 3 yıl boyunca ülkeye giriş yasağıyla da karşı karşıya. 

NE OLMUŞTU?

Covid-19 aşısı olup olmadığını gizleyen ve aşı karşıtı açıklamalarıyla tanınan Djokovic'in, 'tıbbi muafiyet' sağlanarak Avustralya'ya gitmesi ülke içinde tepki çekmişti. Federal hükümet ünlü tenisçinin muafiyetini ülkeye indiği sırada iptal etmiş, bu durum da uluslararası bir krize yol açmıştı. Avukatları ise Djokovic'in 19 Ocak'ta Covid pozitif çıkması sonrası bağışıklık kazandığı için aşı olup olmasa da muafiyet hakkı bulunduğunu savunmuştu.

Djokovic'in avukatlarının sınır dışı kararına karşı açtığı davada ise ünlü tenisçinin lehine karar çıktı. Avustralyalı yargıç Anthony Kelly, Djokovic'in vizesinin Melbourne'da son anda iptal edilmesinin 'mantıksız' olduğuna hükmederek, dünya erkekler tenisinin 1 numarasının 30 dakika içinde serbest bırakılması kararı vermişti. Yayımlanan mahkeme tutanaklarında, Djokovic'in sınır güvenliği yetkililerinin sorgusunda aşı olmadığını söylediği ama yakın zamanda Covid geçirdiği için muafiyet aldığını açıkladığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde ise ünlü tenisçi, Covid testinin pozitif çıkması sonrası karantina kurallarını ihlal ettiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)