Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi: Osman Kavala hemen serbest bırakılmalı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 1130 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala'nın hemen serbest bırakılması gerektiği yönünde karar aldı. Kararda "Başvurucunun Ekim 2017’den bu yana özgürlüğünden mahrum olmasından derin bir endişe duyuyoruz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye’den Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’yı derhal serbest bırakmasını ve Anayasa Mahkemesi’nin Kavala’nın bireysel başvurusunu daha fazla geciktirmeden karara bağlamasını istedi.

Almanya'nın dönem başkanı olduğu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, daha önceki alınan iki ara karara da atıfta bulunularak, Türkiye’nin Kavala ile ilgili AİHM kararına saygı göstermesini ve başvuru sahibini derhal cezaevinden tahliye etmesini isteyen yeni bir ara kararı kabul etti. Yeni ara kararda, daha öncekilere oranla daha sert ve kararlı dil kullanıldığı görüldü.

Kararda, AİHM kararı ve iki kez tahliye, bir kez beraat etmesine rağmen hakkında yeni bir dava açılarak cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala için "Başvurucunun Ekim 2017’den bu yana özgürlüğünden mahrum olmasından derin bir endişe duyuyoruz" denildi.

Bakanlar Komitesi'nin ihlal kararına uyulmaması durumunda yaptırım hakkı bulunuyor.

1130 gündür tutuklu olan Osman Kavala, "15 Temmuz soruşturması" nedeniyle 18 Aralık'ta hâkim karşısına çıkacak.