AstraZeneca aşısı Güney Afrika'da askıya alındı

AstraZeneca aşısının Güney Afrika varyantına karşı etkisinin sınırlı olduğunun ortaya çıkması sonrası Güney Afrika Cumhuriyeti'nin aşı programında değişikliğe gidildi. Bu aşının kullanımı şu an için askıya alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AstraZeneca firması ile Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği korona virüsü aşısı, Güney Afrika varyantına karşı etkisinin sınırlı olduğunun anlaşılmasının ardından Güney Afrika Cumhuriyeti'nde askıya alındı. Güney Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Zweli Mkhize, bu konuda bilim insanlarının tavsiyelerini bekleyeceklerini açıkladı.

Mkhize, sağlık çalışanlarına bunun yerine, önümüzdeki haftalarda Johnson & Johnson ve Pfizer/BioNTech aşılarının yapılacağını açıkladı. 

Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan üzerinden alınan bir milyon doz ile ülkedeki sağlık çalışanlarının AstraZenaca aşısı ile aşılanmasına bugün başlamayı planlanıyordu. Ancak Oxford Ünversitesi'nde yapılan ve hafta sonunda yayımlanan bir araştırma, bu aşının 501Y.V2 adı verilen Güney Afrika varyantının sebep olduğu ve orta şiddette geçirilen Covid-19'a karşı kısıtlı koruma sağladığını ortaya koydu.

Henüz hakem heyetinden geçmeyen araştırmaya göre, AstraZenaca Güney Afrika varyantının yol açtığın hafif ve orta şiddette geçirilmesine karşı sınırlı bir koruma sağlıyor. hastalığı önlüyor. (DIŞ HABERLER)