Aşıda ayrımcılık yapan Ekvador Sağlık Bakanı Zevallos istifa etti

Annesine ve bazı devlet görevlilerine Covid-19 aşısı yaptırmakla eleştirilen Ekvador Sağlık Bakanı Juan Carlos Zevallos istifa etti. Devlet Başkanı Moreno ise, "Sadece hataları görenler var. Bu fikre saygı duyuyorum" açıklamasını yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekvador'da Sağlık Bakanı Juan Carlos Zevallos, yakınlarına ve bazı devlet görevlilerine korona virüsü aşısı yaptırdığı eleştirileri nedeniyle görevi bıraktı. Devlet Başkanı Lenin Moreno'ya istifasını sunan Zevallos açıklamasında, "Milyonlarca Ekvadorlunun hayatını zorlaştıran bu bilinmeyen düşmanla mücadele etmek ve etkilerini hafifletmek için bir doktor olarak aşkla ve şeffaflıkla karşı koymaya çalıştım" ifadelerini kullandı.

Zevallos, 23 Ocak'ta özel bir sağlık merkezinde annesine Covid-19 aşısı yaptırdığının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Ayrıca birkaç üniversite rektörü ve devlet görevlilerine aşı olması için davet gönderen Zevallos, muhalefet tarafından sert şekilde eleştirilmişti. 

Öte yandan Devlet Başkanı Moreno, Zevallos'un istifasına ilişkin Twitter'daki açıklamasında, "Sadece hataları görenler var. Bu fikre saygı duyuyorum. Ekvador ve dünyanın yaşadığı bu derin krizde, bir ülkenin sağlığını yönetmek gibi zorlu bir görevi kabul eden ve binlerce hayatın kurtarılmasında fedakarca mücadele eden bakanı hatırlatmayı tercih ediyorum" değerlendirmesinde bulundu. (AA)