Aşı olmadı bebeğini ilk kez tabletten gördü

Eskişehir’de, 29 haftalık hamileyken korona virüsüne yakalanan Duygu Yetgin Akgün, 'İpek' adını verdikleri bebeğini erken doğumla dünyaya getirdi. Akgün, kuvözdeki bebeğini ilk kez tabletten gördü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Duygu Yetgin Akgün, 'Delta' varyantı belirtileri üzerine yapılan testle korona virüsüne yakalandığını öğrendi. 29 haftalık hamile olan Akgün, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde bebeğinin de sağlığının riske girmemesi için erken doğuma alındı.

1 kilo 300 gram ağırlığında ve İpek adını verdikleri kız bebek dünyaya getiren Akgün, 17 gün yoğun bakımda kaldı. Korona virüsü servisinde tedavisi süren Akgün, hasta yatağından kuvözdeki bebeğini ilk kez hemşirelerin cep telefonundan görüntülü görüşmeyle tabletten ağlayarak izledi. 

'ERKEN DOĞUM YAPAN GEBELERİN AŞILARI YOKTU'

Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici ise gebelikte aşının son derece önemli olduğunu söyledi. Pandeminin başlangıcından bu yana Eskişehir Şehir Hastanesi'nde tedavi gören Covid pozitif gebe ve lohusa sayısının 500 civarında olduğunu kaydeden Bildirici, “Biz hastane olarak gebe ve lohusaların izlemlerine farklı bir önem veriyoruz. Covid pozitif gebelik artık yüksek riskli gebelik kategorisi olarak tanımlanıyor. Sadece anne için risk oluşturmuyor. Anne rahmindeki bebek ölümlerini ve erken doğum riskini de 2-3 kat arttırdığını bilimsel çalışmalar gösterdi. Pandeminin başlangıcında gebelerin aşılanmasıyla ilgili birtakım endişeler vardı ama artık son dönemde bilimsel çalışmalar şunu gösterdi ki gebelikte aşılanma son derece önemli. Bizim de gerek yoğun bakımda gerekse hastane yatışında izlediğimiz erken doğum yapan gebelerin tümünün aşıları yoktu. Bunun özellikle altını çizmek lazım. Hem kendilerini hem de bebeklerini koruyabilmeleri için hiç istisnasız, kafalarında soru işareti oluşturmaksızın aşılarını yaptırmaları gerekiyor" dedi.

'GEBELERDE COVİD-19 DAHA AĞIR SEYREDİYOR'

Gebe hastalarda Covid-19 enfeksiyonunun daha ağır seyrettiğine dikkat çeken Perinatoloji Uzmanı Dr. Zafer Bütün de "Gebelik, korona virüsüne yakalanma açısından ekstra bir risk oluşturmasa da gebe hastalarımızda Covid-19 enfeksiyonu daha ağır seyretmektedir. Gebe hastalarımızda yoğun bakıma yatış, mekanik ventilasyon ve ağır enfeksiyon nedeniyle daha çok hastaneye yatmaktadır. Gebelerde buna bağlı olarak erken doğum riski artmaktadır. Tüm dünya ülkeleri de Dünya Sağlık Örgütü de gebelerin hepsine Covid-19 aşısı önermektedir. Doğum yapan hastamız Covid-19 enfeksiyonu için aşı olmamıştı. O yüzden yoğun bakım ünitemizde takip ettik. Buna bağlı olarak erken doğum gerçekleşti. Şu anda hastamızı, Covid-19'lu hastalarımızı takip ettiğimiz servisteki izole bir odada takip etmekteyiz. Hastamızın genel durumu şu an gayet iyi" ifadelerini kullandı. (DHA)