Altyazı Sinema Dergisi, yoluna e-dergi formatında devam ediyor

Altyazı Sinema Dergisi yoluna e-dergi formatıyla devam edecek. 201. sayısından itibaren e-dergi formatıyla çevrimiçi formatta yayımlanan Altyazı’nın 201. sayısının kapak konusu, "Renklerin Sineması".

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2021’de 20. yaşını kutlamaya hazırlanan Altyazı Sinema Dergisi çevrimiçi yayınlarını yeniliyor. Pandemi sırasında matbu yayıncılığa ara veren dergi, yoluna yenilenen web sitesi ve e-dergi formatıyla devam edecek. 

Yayın hayatına Eylül 2001’de başlayan ve 200’ün üzerinde matbu yayın çıkaran Altyazı, yoluna e-dergi formatında devam ediyor. 201. sayısından itibaren e-dergi formatıyla çevrimiçi formatta yayımlanan Altyazı’ya, dijital abonelik sisteminden ulaşılabiliyor. Okuyucuların altyazi.net üzerinden satın alabileceği abonelik paketleriyle kullanıcılar derginin son sayısının yanında eski sayıların da bir kısmına ulaşabiliyor. Her ay farklı bir temanın etrafında şekillendirilen kapsamlı dosyalara yer veren dergide, önümüzdeki süreçte sinemalarda ve dijital platformlarda gösterilen filmlere dair özgün içerikler ve yeni köşeler de yer alacak.

RENKLERİN SİNEMASI

Altyazı'nın 201. sayısının dosya konusu 'Renklerin Sineması'. Yeni sayıda dergi yazarları sessiz sinema yıllarının renklendirme uygulamalarından farklı dönemlerde çekilmiş kara film örneklerine, Avrupa sanat sineması klasiklerinden Amerikan bağımsızlarına pek çok farklı türe, döneme ve akıma odaklanarak sinemada ışığın, gölgenin, parlak renklerin ve siyah-beyazın farklı kullanımlarını inceliyor. Dosya kapsamında derinlemesine analiz edilen filmler arasında Dario Argento'nun korku başyapıtı "Suspiria", Akira Kurosawa'nın rengârenk samuray filmi "Kagemusha", Nicolas Roeg'un dehşet verici "Karanlığın Gölgesinde"si, Krzysztof Kieslowski'nin muhteşem "Renk Üçlemesi" ve daha niceleri yer alıyor.

200. ÖZEL SAYI RAFLARDA YERİNİ ALACAK

Pandemi nedeniyle periyodik matbu yayınını durduran Altyazı bundan sonra uzun süre bayilerde kalacak özel sayılarla takipçilerinin Altyazı arşivlerine yeni katkılar sunacak. Derginin sinema tarihine özgün bir bakış açısıyla yaklaşan 200. özel sayısı çok yakında raflardaki yerini alacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)