Altılı Masa ‘Millet İttifakı’ oldu: '13. Cumhurbaşkanı' 13 Şubat’ta açıklanacak

Altılı Masa’nın on birinci toplantısı sona erdi. Ortak açıklamada "Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı, “Yeter! Söz Milletindir” diyen Millet İttifakı'nın adayı olacaktır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP, Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin oluşturduğu Altılı Masa’nın 11. toplantısı sona erdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında gerçekleşen ve yaklaşık 9 saat süren toplantı sonrası yayımlanan ortak imzalı metinde Altılı Masa kendini ilk kez ‘Millet İttifakı’ olarak tanımladı. Altılı Masa, ‘Millet İttifakı’ adını böylece koymuş oldu.

‘CUMHURBAŞKANI ADAYININ NASIL BELİRLENECEĞİ MÜZAKERE EDİLDİ’

Millet İttifakı’nın seçeceği Cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleneceğinin müzakere edildiği toplantıdan sonra yayımlanan ortak metinde şu ifadeler kullanıldı: “Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz. Halkımız, ülkemizin hak ettiği refaha ulaşma ve yeniden demokratikleşme ümidini altı partinin birliğinde görmektedir. Bu da bize tarihi bir görev yüklemektedir. Biliyoruz ki bu Türkiye’nin kader seçimidir. Halkımız canını, malını, geleceğini, medeni, hür ve refah içinde bir Türkiye’de nefes alma ümidini bize emanet etmiştir. Halkımız müsterih olsun, altı parti bu görevi layıkıyla tamamlayacaktır.”

‘13. CUMHURBAŞKANI, ‘YETER SÖZ MİLLETİNDİR’ DİYEN MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLACAK’

13. cumhurbaşkanının ‘parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı’ olacağı vurgusunun yer aldığı ortak metinde “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, “Yeter! Söz Milletindir” diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır” ifadeleri yer aldı.

ERDOĞAN’IN YENİDEN ADAY OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasının kabul edilmeyeceği ifade edilen metinde, “Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanının, Anayasa’ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa’yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

14 MAYIS’TA YAPILACAK SEÇİME HAZIRIZ, HODRİ MEYDAN

Altılı Masa’nın 14 Mayıs’ta yapılacak seçime hazır olduğu belirtilen metinde şu ifadeler kullanıldı: “Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimizin bu hukuksuz düzene “Yeter” cevabı vereceğinden emin olan bizler, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapmayı planladığı seçime halkımızdan aldığımız destekle, kendimize olan inancımızla ve ülke sevdamızla hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Seçim ne zaman yapılırsa yapılsın üstünlerin hukuku anlayışıyla hareket eden Cumhur İttifakı değil, hukukun üstünlüğüne inanan Millet İttifakı kazanacaktır. İktidar kaybettiği halk desteğini her tür hukuksuzlukla kapatmaya çalışsa da biz bu oyunu milletimizden aldığımız destekle bozacağız ve Türkiye’yi özgürlükçü demokratik bir hukuk devleti yapacağız. Bu tek adam düzenini sandıkta milletimizin iradesi ile değiştirmek için hodri meydan diyoruz.”

‘TOPLANTIMIZDA SOMUT ADIMLAR ATTIK’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir beka sorunu haline geldiği kaydedilen metinde, bir kişinin iradesiyle millet iradesinin yok sayılmasının devletin bir şahısla özdeşleştirilmesinin açık bir göstergesi olduğu kaydedilerek, şu ifadeler kullanıldı: “Bugünkü toplantımızda seçimi kazanmaya ve ülkemizi halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiği güçlendirilmiş parlamenter sistemle yönetmeye dair çok somut adımlar attık. Tamamlama aşamasına geldiğimiz Geçiş Sürecinin Yol Haritasını, Cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız”.

‘ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİ’NDE ANLAŞTIK’

Bu toplantımızda 30 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşacağımız Ortak Politikalar Mutabakat Metni konusunda anlaşma sağlandığı vurgulanan metinde şunlar ifade edildi: “Yoksullukla mücadeleden kadın haklarına, siber güvenlikten siyasi etik yasasına, kamuda israfla mücadeleden tersine beyin göçüne, savunma sanayinden afet yönetimine, mesleki eğitimden konut ve barınma krizine, uyuşturucuyla mücadeleden esnafımızın sorunlarına, sınır politikamızdan tarıma kadar ülkemizin öncelikli konuları için hazırladığımız somut hedef, politika ve projeleri dokuz ana başlık ve yetmiş beş alt başlıkta topladık. Bu mutabakat metni, Türkiye’nin her alanda artan sorunlarını Millet İttifakı’nın çözeceğinin de ispatıdır.”

KURAN’A YÖNELİK SALDIRILAR NEFRET SUÇUDUR

İsveç’te ve Hollanda’da Kuran-ı Kerim’e yapılan saldırılara da değinilen metinde bu saldırılar ‘nefret suçu’ olarak tanımlanarak, “Bunlara göz yuman hükümetleri de şiddetle kınıyoruz. Halkımızın hür iradesiyle seçim sandığına gidip ülkemizin kaderini belirleyeceği bu dönemde dış dünyada nedense her seçim dönemine denk gelen provokasyonları da dikkatle izliyoruz” denildi.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN AMACI BAŞÖRTÜSÜ HAKKINI SİYASİ RANTA DÖNÜŞTÜRMEK

Metinde Cumhur İttifakı’nın TBMM’ye sunduğu başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği önerisine de değinilerek, “Başörtülü kadını korur gibi yapan bu madde aslında tam tersi sonuçlar doğuracak niteliktedir. Kadının kıyafet özgürlüğü ile başörtüsü kullanmasının amacını sorgulayan bu ifadeyi metinden çıkaran bir değişiklik önergesi verilmiştir. Son derece açık bir biçimde başını örten veya örtmeyen kadınlara tam bir anayasal güvence getirecek olan bu önerge Cumhur İttifakı tarafından reddedilmiştir. Bu, Cumhur İttifakı’nın her zaman yaptığı gibi samimiyetsiz bir şekilde kadınların başörtüsü hakkını siyasi istismar ve ranta dönüştürme amacını ortaya koymaktadır” ifadeleri kaydedildi.

Açıklamada son olarak "Bir sonraki toplantımız Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu ev sahipliğinde, 13 Şubat 2023 Pazartesi günü yapılacaktır” denildi.

LİDERLERDEN TEŞEKKÜR MESAJLARI

Toplantının ardından Altılı Masa liderleri teşekkür mesajları yayınladı. Mesajlar şöyle: