Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye ziyaretini iptal etti

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yeniden Akdeniz'e gönderilmesi gerekçesiyle Türkiye ziyaretinden vazgeçti. Maas, “Geminin gönderilmesi özenle yaratmış olduğumuz güven atmosferine ciddi şekilde zarar verdi” diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri gerekçesiyle Türkiye ziyaretinden vazgeçtiğini söyledi.

Sputnik'in aktardığı habere göre, Redaktionsnetzwerk Deutschland’a (RND) konuşan Heiko Maas, bu hafta gerçekleştirmeyi planladığı Türkiye ziyaretini Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri gerekçesiyle iptal ettiğini belirtti.

Maas, “Türkiye, araştırma gemisi Oruç Reis'i tekrar Doğu Akdeniz'e göndererek daha önce özenle yaratmış olduğumuz güven atmosferine ciddi şekilde zarar verdi. Bu nedenle Ankara'ya planladığım ziyaretten vazgeçtim” dedi.

Almanya, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerginliğinin sona ermesi için arabuluculuk yapıyordu.

Maas'ın Türkiye'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştükten sonra Atina ve Lefkoşa'yı ziyaret etmesi bekleniyordu.

Doğu Akdeniz'deki sismik arama ve araştırma faaliyetlerinin ardından 13 Eylül’de Antalya Limanı'na gelen Oruç Reis sismik araştırma gemisinin ikmal ve bakımı yapılmıştı. Gemi geçen pazartesi yine denize açıldı.