Almanya Başbakanı Scholz: Finlandiya ve İsveç'le NATO daha güçlü olacak

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "İttifak İsveç ve Finlandiya'nın da NATO’ya katılmasıyla daha da güçlü olacak” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de Ukrayna’da 2 buçuk aydır devam savaşla ilgili bir 'yumuşama görmediğini' söyledi. Cuma günü Putin ile bir saatten fazla süren bir telefon görüşmesi yapan Scholz, Rusya liderinin mevcut durumdan ancak Ukrayna'yla uzlaşma ile çıkabileceğini anlaması gerektiğini ancak olası bir barışın şartlarını Moskova’nın belirleyemeyeceğini söyledi.

'NATO, DOĞU KANADINDAKİ GÜÇLERİNİ ARTIRDI'

Haber portalı t-online’a konuşan Scholz, Rusya’nın başlangıçta koyduğu hedeflerinin hiçbirine ulaşamadığını, Ukrayna’nın teslim olmayarak kendini çok iyi savunduğunu söyledi. Batı ittifakının pozisyonuna da değinen Scholz, “NATO geri çekilmedi. Tam tersine doğu kanadındaki güçlerini artırdı. Şimdi ittifak İsveç ve Finlandiya'nın da NATO’ya katılmasıyla daha da güçlü olacak” dedi.

'UKRAYNA'YA SİLAH SEVKİYATI DEVAM EDECEK'

Ukrayna’ya silah sevkiyatına devam edeceklerini de belirten Scholz, “Çünkü amacımız Rusya’nın işgalini sona erdirmek” diye konuştu. Rusya’nın şimdiye kadarki askeri kaybına dikkat çeken Scholz, bunun Sovyetleri Birliği döneminde 10 yıl süren Afganistan'ın işgali sırasında kaybettiğinden çok daha fazla olduğunu ifade etti.

'YAPTIRIMLAR SÜRECEK'

 “Putin’in Rus imparatorluğunu genişletme gibi bir çılgınca fikri yüzünden tüm dünya bedel ödüyor” diyen Scholz, savaş yüzünden özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan tahıl kıtlığına dikkat çekti. Almanya Başbakanı bu nedenle, Rusya’yı caydırmak amacıyla yaptırımların süreceğinin altını çizdi. (Kaynak: DW Türkçe)