Akşener: Çin aşısında sorumluluğu bana yıkmaya çalışıyorlar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Çin'den aşı tedariğinde yaşanan aksama konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Çin'den gelecek aşıların gecikmesiyle ilgili olarak Uygur Türklerine ile ilgili Çin'i eleştiren politikacıları hedef almasına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den tepki geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, anlaşması yapılmasına rağmen Çin'in göndermeyi geciktirdiği aşılarla ilgili açıklamaları yeni bir tartışma başlattı. İYİ Parti lideri Meral Akşener "Bu sözleri üstüme alındım" deyip Bakan Koca'ya "Yazıklar olsun" diye tepki gösterdi.

'ÜMİTLİYDİK BU ARKADAŞTAN'

"Müslüman Uygur Türklerine soykırımın hası orada yapılıyor. Kadınların kocalarını alıyorlar, kereste gibi Çinli adamlar konuluyor evlere" diyen Akşener şöyle konuştu: "Kamplar var. Köle gibi çalıştırılıyor insanlar. Bu arkadaşların hassasiyetle üzerinde durdukları şey de Müslümanlıktır. Gerçi Rabia'yı da unuttular, o işarete yol açan şehit Esma'yı da unuttular. Sayın Koca'ya yazıklar olsun ki, o Müslüman Türk kadınlar, Uygur kardeşlerimiz tecavüze uğruyor, soykırıma uğruyor. Aramızdaki hassas konuları kaşımakmış... Yazıklar olsun, böyle bir şey olabilir mi? Aşı meselesinde çuvalladılar. Pandeminin en başında konuştuğumuzda insanlar sayın Koca'ya şüpheli bakıyorlardı. Ben dedim ki, Sağlık Bakanı böyle giderse iyi gidiyor, bir çabası var. Ümitliydik bu arkadaştan. Sayın Erdoğan da başlangıçta şöyle bir baktı. Sayın Erdoğan pandemiyi kendi siyasi geleceğine fırsat gördü. Bu Covid herkesin başında bela ama o krizi herkes yönetti. Ama bizimkiler pandemiyi değil algıyı yönetmeye çalıştı. Erdoğan Koca'ya o da bana yıkmaya çalışıyor" dedi.

Akşener şöyle devam etti: "Sayın Erdoğan her zaman olduğu gibi bu işin sorumluluğunu da sayın Koca'nın üzerine yıkacaktır, elini yıkayıp çıkacaktır. Çin elçiliği resmen tehdit etti, hakaretin ötesinde davrandı, büyükelçiyi bakanlığa çağırdı ve çay ikram edip yolladılar sanırım. Sayın Erdoğan elini yıkayıp suçu Koca'ya bırakacak ama Koca da suçu bana bırakmaya çalışacak. Zor. Şuur altı ortaya çıktı. 'En kötü şartlarda Türkiye'deyiz' dedi. Biz de 'En iyi ihtimalle Türkiye'deyiz' diyoruz."

Koca ne demişti?

Çin'den gelecek aşılar konusunda açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Koca, "Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin" ifadelerini kullanmıştı. Koca'nın açıklamaları bir süre önce Çin'e yönelik açıklamalar yapan Akşener ve Mansur Yavaş'a bu ülke tarafından yanıt verilmesi ile yaşanan krizi hatırlatmıştı.